Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krokodýlí párky a grilovaný emu. Původní australská kuchyně se vrací

Jídlo

  15:49
SYDNEY - Krokodýlí párky, malý australský klokan připravovaný v páře, grilovaný emu: na stoly Australanů se vrací tradiční domorodé pokrmy okořeněné špetkou moderní kuchyně poté, co byly vytlačeny "fish and chips" britských osadníků.
Obsluha by měla znát nabízená jídla - ilustrační foto.

Obsluha by měla znát nabízená jídla - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Beryl van Oplooová z domorodého kmene Gamilaroi si nedávno v Sydney otevřela svou první restauraci podávající takzvanou "baštu z buše". Její menu, na němž lze nalézt koláč s klokaním masem a rajčatovou omáčkou, zelenina, ovoce a divoce rostoucí bobule, se inspiruje recepty předávanými z generace na generaci snad už 40.000 let, píše agentura AFP.

"Věděli jsme, že země je plodná, a tak jsme přežívali tisíce let. Avšak my, mladá generace, jsme nikdy nedokázali z těchto znalostí těžit. Spokojujeme se s tím, co se nám nabízí," vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ:

Beryl van Oplooová byla spolu s dalšími 16 dětmi vychovávána jednou ze svých tet. "Museli jsme se spoléhat na půdu, abychom přežili. Lovili jsme v řece ryby, které jsme vařili na ohni," říká.

Umění přežít, umění žít: země a její produkty vždy zaujímaly ústřední místo v kultuře a víře domorodých obyvatel. Kultura znamená poznání země," prohlašuje Evan Yanna Muru, který pořádá výlety do Modrých hor západně od Sydney, kde žije kmen Darugů.

Darugové, kteří odvozovali své jméno od léčivé rostliny smldince a od sladkých brambor rostoucích v regionu, byli vegetariány až do období strašlivého sucha, které je odsuzovalo ke hladu. Jejich bůh Baiame jim ve svém milosrdenství dovolil jíst maso. "Ale nesmíte ho jíst pořád," varoval je.

Vačice, klokani a hmyzí larvy

Tak začali lovit vačice, malá zvířátka ceněná pro maso a kožešinu používanou k výrobě plášťů a pokrývek.  Na jídelníček Darugů se tak dostali malí australští klokani, ještěrky, hadi a vačnatci vombati, ale před velkým suchem nejraději jedli kyselá jablíčka, bobule a mambaras, drobné ovoce chutí připomínající liči.

Maso z emu

Zvláště ceněny byly larvy hmyzu, zvláště proto, že obsahují 35 procent tuku, zatímco klokaní má pouhých šest procent. Warrabura, kterou Yanna Muru nazývá žvýkačkou buše, se žvýkala po celý den, protože se tomuto zelenému listu bohatému na vitamin C přisuzují léčivé účinky.

"Bašta z buše" přitahuje stále více restauratérů, kteří počítají s turisty, ale také s rostoucím zájmem Australanů o kulturu původního obyvatelstva, které se dostalo do ústraní po příchodu prvních osadníků. Návštěvníci Sydney Tower nabízející výhled na město mohou ochutnat klokaní kýtu či párečky z krokodýla.

Bašta z buše

A šéfkuchařka Kylie Kwongová, majitelka oblíbené restaurace Billy Kwong v centru Sydney, spojuje "baštu z buše" s asijskou kuchyní: klokan vařený v páře, ravioli z vepřového s bobulemi goji (kustovnice čínská), klokaní ocásek s černými fazolemi ...

Tendence je taková, že farmy a zelináři začínají měnit své zvyky, aby se přizpůsobili poptávce. Myslím, že jsme my v Austrálii ztratili celou jednu generaci, ať už jde o domorodce, bílé či jiné obyvatele. Věci se už ale začínají trochu měnit. Každá země má svou vlastní kuchyni. Je na čase, abychom ji měli i my," prohlašuje Beryl van Oplooová.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...