4. března 2018 6:02 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

V Brně začal festival veganství, upozorňuje na utrpení zvířat

Špenátový závin s ragú z cizrny a piperade zeleninou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špenátový závin s ragú z cizrny a piperade zeleninou | foto: Alakarte.cz

BRNO „V Brně začal devítidenní festival Veganfest, jehož cílem je ukázat lidem veganský styl života a upozornit na utrpení zvířat,“ řekla Eva Burkertová z pořádajícího spolku Kolektiv pro zvířata. Za devět dní očekává zhruba tisícovku návštěvníků.

Akce nabídne koncerty, besedy, workshopy i ochutnávku veganského jídla. Vegani nejedí žádné živočišné výrobky, vedle masa jsou to i vejce, mléko a podobně.

Festival se koná v Café Práh a je přístupný zdarma. „Chceme ukázat, že veganský životní styl je nejen ohleduplný vůči zvířatům, ale i zdravý a zábavný. Uskuteční se řada přednášek, ukázky vaření, workshopy i koncert s veganskou tématikou,“ uvedla Burkertová.

Příchozí se budou moci například seznámit s tím, jak lze sestavit veganský jídelníček pro sportovce, jaký je zdravotní přínos rostlinné stravy nebo jídelníček pro začátečníky. Objeví se ale i témata veganství a politika, právní příležitosti nebo veganství v armádě.

Jaké jsou podmínky ve velkochovech?

„Ve workshopech si zájemci mohou vyzkoušet výrobu domácí kosmetiky nebo jednoduché vaření s ochutnávkou. Tyto workshopy se budou odehrávat v prostorách Mistogalerie na Skleněné louce na Kounicově ulici a v My Kitchen na Husově ulici,“ doplnila Burkertová.

Zájemce čeká i přednáška o zneužívání zvířat ve velkochovech. „Na to klademe velký důraz. Kvůli tomu všemu Veganfest děláme, abychom šířili povědomí o utrpení zvířat,“ řekla pořadatelka k sedmému ročníku. Chybět nebudou ani stánky s veganským občerstvením a materiály o rostlinné stravě a ochraně zvířat.

Kolektiv pro zvířata vznikl v roce 2009 a nyní má pět členů. Pořádá celoroční aktivity jako pouliční promítání, protesty nebo happeningy i veganské společenské večery.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!