Na celém světě začínají téměř všude vznikat minipivovary a pivaři začínají na svůj nápoj pohlížet z jiné stránky. Také v Izraeli si místní nápoje postupně získávají svůj díl na trhu.
Meadan, který začal s výrobou svého piva doma s použitím cizrny, datlí a pohanky, využil mezery na trhu a tendence ke spotřebě bezlepkových produktů a lokálních potravin.
Jeruzalémský pivní festival
Tisíce návštěvníků nedávného festivalu piva v Jeruzalémě měly možnost s malou sklenkou v ruce ochutnávat nejrůznější druhy piva. Ve svém stánku, kolem něhož se tlačil malý dav, si Ofer Ronen, spolumajitel pivovaru Srigim, vychvaloval rostoucí oblibu kvalitních domácích piv.
„Moje pivo není ani filtrované, ani pasterizované, je velmi svěží, a proto je jeho chuť tak silná,“ řekl agentuře AFP.
Malé značky vedle zavedených
Na jídelníčcích restaurací se dnes vedle sebe nabízejí domácí piva a velké mezinárodní značky, jako je Goldstar nebo Maccabee. Společnost pro průzkum trhu Euromonitor International loni v Izraeli napočítala 32 malých pivovarů, které dnes v zemi představují pět procent trhu s pivem.
„Na trh v posledních letech prorazily největší minipivovary. Popularita domácího piva u místních spotřebitelů značně vzrostla. Je to otázka chuti, ale i národní hrdosti,“ vysvětluje Lois Berman, který má u společnosti Euromonitor International na starosti výzkum. Vlastní pivo vyrábějí i Palestinci. Na okupovaném Západním břehu Jordánu již deset let vede pivovar Tajbá, zatímco na trh jen nedávno vstoupil pivovar Shepherds.
Před devíti lety se David Cohen stal v Izraeli průkopníkem, když otevřel Dancing Camel. Od té doby se jeho minipivovar stal jedním z hlavních domácích pivovarů v zemi. V Tel Avivu otevřel dva puby, jeden z nich přímo v pivovaru, kde si hosté mohou vychutnávat pivo na pohovkách umístěných mezi měděnými káděmi.
Netradiční ingredince
David Cohen přišel před 12 lety z New Yorku. Dnes vyrábí 20 druhů piv a mezi jeho ingrediencemi jsou datlový med či jalovec. Vzestup minipivovarů v Izraeli je fantastický, říká. „Když jsem začínal, nevěděl jsem, jak bude příjemné stát se součástí této tendence,“ dodává.
Bezlepkový pivovar pana Meadana v Karmielu je ještě v plenkách, ale už teď má slogan slibující na neklidném Blízkém východě úspěch: „Nesnášenlivost lepku je jedinou nesnášenlivostí, kterou tolerujeme“.
V očích některých skalních pivařů si některé Meadanovy nápoje označení „pivo“ neprávem přivlastňují. Klasická piva totiž většinou obsahují pšenici a ječmen, tedy i lepek. Jejich názory však Meadana nezajímají. Jeho cílem je především vyrábět nápoj bez lepku. Kromě toho v sektoru izraelských domácích pivovarů vládne kamarádský duch. „Je to takové malé společenství. Když něco potřebuješ, vždy najdeš někoho, na koho se můžeš obrátit,“ ujišťuje Meadan.