Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
1. října 2015 6:10 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

V Karlovicích vrcholí přípravy na gastrofestival, pekaři pečou stovky frgálů

Soutěž o nejlepší valašský frgál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěž o nejlepší valašský frgál (ilustrační foto) | foto: MAFRA - Luděk Ovesný

VELKÉ KARLOVICE (VSETÍNSKO) Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku vrcholí přípravy na víkendový Karlovský gastrofestival. Kuchaři například ve středu začali péct frgály, tradiční valašské koláče, řekl ředitel gastrofestivalu a pořádajícího Resortu Valachy Tomáš Blabla. Festival se koná sedmým rokem, loni jej navštívilo téměř 30 tisíc lidí.

Frgálů různých příchutí se loni prodalo v rámci frgálové manufaktury asi 1400 kusů. Tradiční valašský koláč je přitom na gastrofestivalu jedním z nejžádanějších produktů. „Musíme reagovat na poptávku, ta je skutečně vysoká. Letos chceme vyrobit asi 1400 frgálů a dalších ještě 600 až 700 upečeme v rámci víkendu. Chceme to dělat poctivě, proto je nemůžeme dělat týden dopředu, začínáme péct až ode dneška, aby to bylo na víkend čerstvé,“ podotkl Blabla.

Kromě frgálů patří mezi vyhledávané pochutiny různé uzeniny či pekařské výrobky. „Velmi dobře funguje i zvěřina nebo čerstvé ryby, dají se ochutnat i koupit s sebou domů,“ řekl Blabla.

Ochutnávku specialit kuchařů místních hotelů, penzionů a restaurací mohou návštěvníci spojit s procházkou valašskou krajinou, dvanáct gastro zastávek je rozeseto na 3,5 kilometru dlouhé trase v údolí Léskové. Nebude chybět ani farmářský trh. „Lidé mohou ochutnat místní i dovezené produkty. Budeme mít hosty z Maďarska a Slovenska, dovezou podobné produkty, jaké vytvářejí naši farmáři, je jedinečná možnost porovnat styl práce,“ podotkl ředitel.

Lidé mohou v údolí využít také cyklostezku, turistické vláčky, historické autobusy i koňské povozy. Pořadatelé kvůli rostoucímu počtu návštěvníků budou také převážet návštěvníky autobusy od vlakového nádraží.

Součástí festivalu je soutěž o nejlepší frgál a klobásu, kuchařské show, řemeslný jarmark. Ve frgálové manufaktuře si mohou návštěvníci upéct vlastní frgál. Pořadatelé připravili i galavečeře pro náročné gurmány, v místních hotelech tradičně na gastrofestivalu hostují kuchaři ocenění michelinskou hvězdou. „Letos přijede Pavel Pospíšil, který trvale žije v Německu. Byl to vůbec první Čech, který se stal držitelem ́kuchařského Oscara ́,“ uvedl Blabla.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.