Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Karlovicích vrcholí přípravy na gastrofestival, pekaři pečou stovky frgálů

Slovensko

  6:10
VELKÉ KARLOVICE (VSETÍNSKO) - Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku vrcholí přípravy na víkendový Karlovský gastrofestival. Kuchaři například ve středu začali péct frgály, tradiční valašské koláče, řekl ředitel gastrofestivalu a pořádajícího Resortu Valachy Tomáš Blabla. Festival se koná sedmým rokem, loni jej navštívilo téměř 30 tisíc lidí.

Soutěž o nejlepší valašský frgál (ilustrační foto) foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Frgálů různých příchutí se loni prodalo v rámci frgálové manufaktury asi 1400 kusů. Tradiční valašský koláč je přitom na gastrofestivalu jedním z nejžádanějších produktů. „Musíme reagovat na poptávku, ta je skutečně vysoká. Letos chceme vyrobit asi 1400 frgálů a dalších ještě 600 až 700 upečeme v rámci víkendu. Chceme to dělat poctivě, proto je nemůžeme dělat týden dopředu, začínáme péct až ode dneška, aby to bylo na víkend čerstvé,“ podotkl Blabla.

Kromě frgálů patří mezi vyhledávané pochutiny různé uzeniny či pekařské výrobky. „Velmi dobře funguje i zvěřina nebo čerstvé ryby, dají se ochutnat i koupit s sebou domů,“ řekl Blabla.

Ochutnávku specialit kuchařů místních hotelů, penzionů a restaurací mohou návštěvníci spojit s procházkou valašskou krajinou, dvanáct gastro zastávek je rozeseto na 3,5 kilometru dlouhé trase v údolí Léskové. Nebude chybět ani farmářský trh. „Lidé mohou ochutnat místní i dovezené produkty. Budeme mít hosty z Maďarska a Slovenska, dovezou podobné produkty, jaké vytvářejí naši farmáři, je jedinečná možnost porovnat styl práce,“ podotkl ředitel.

Lidé mohou v údolí využít také cyklostezku, turistické vláčky, historické autobusy i koňské povozy. Pořadatelé kvůli rostoucímu počtu návštěvníků budou také převážet návštěvníky autobusy od vlakového nádraží.

Součástí festivalu je soutěž o nejlepší frgál a klobásu, kuchařské show, řemeslný jarmark. Ve frgálové manufaktuře si mohou návštěvníci upéct vlastní frgál. Pořadatelé připravili i galavečeře pro náročné gurmány, v místních hotelech tradičně na gastrofestivalu hostují kuchaři ocenění michelinskou hvězdou. „Letos přijede Pavel Pospíšil, který trvale žije v Německu. Byl to vůbec první Čech, který se stal držitelem ́kuchařského Oscara ́,“ uvedl Blabla.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!