Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V kavárně Prague Café v jihočínském Kchun-mingu si dáte české pivo

Jídlo

  6:28
KCHUN-MING - Restaurací, které svým názvem odkazují k České republice, lze po celém světě najít spoustu. Že ale jeden takový podnik existuje také v dalekém jihočínském městě Kchun-ming, je přeci jen překvapením. V Číně totiž české výrobky či jakékoli poukazy na Česko prakticky nejsou k vidění.

V jihočínském městě Kchun-ming na ulici je restaurace nazvaná Prague Café foto: ČTK

Prague Café, tedy Pražská kavárna, leží přímo v centru Kchun-mingu, na velice živé ulici Wen-li Ťie, kde se nachází i další Západem inspirované hospody a bary. Na stěnách uvnitř visí obrázky Pražského hradu a Karlova mostu. A když host stoupá po schodech do prvního patra restaurace, míjí na zdi fotografii Franze Kafky.

Podnik je zařízen v západním kavárenském stylu: pohodlné sedačky s množstvím polštářků, dřevěné stoly, knihovny. Od baru se line vůně kávy a na pozadí tlumeně hraje hudba. Kuchyně je mezinárodní, nechybí hamburgery a hranolky, pizza, ale ani japonská či thajská kuchyně. Český pokrm v jídelním lístku není žádný, alespoň je však v nabídce piv český lahvový Budvar.

V jihočínském městě Kchun-ming na ulici je restaurace nazvaná Prague Café.

Majitelkou restaurace je Číňanka Jenny, která příběh stojící za vznikem podniku uvádí na první stránce jídelního lístku. Píše, že se před více než 20 lety v autobuse v Pekingu seznámila s jistou Češkou, jež byla vůbec první cizinkou, kterou ve svém životě potkala. Společně pak procestovaly Čínu, a když Jenny založila restauraci, pojmenovala ji na počest tohoto silného přátelského pouta po hlavním městě České republiky Praze.

První Pražskou kavárnu založila Jenny v historickém městě Li-ťiang v provincii Jün-nan a po úspěchu této restaurace spojené s hostelem založila další dva obdobné podniky v nedalekém městě Kchun-ming. Podle Jenny mají tyto restaurace poskytovat útočiště projíždějícím turistům. Doporučuje je většina západních internetových i tištěných průvodců a mají velmi dobré recenze od zákazníků.

Kafka a Budvar

Ve všední den odpoledne je Pražská kavárna naplněna hosty jen zpola, většinu klientely tvoří ženy. Jedna Číňanka pije kávu, před sebou má rozložená skripta a studuje. U stolku opodál sedí trojice dalších mladých Číňanek. Říkají, že pracují nedaleko a do Pražské kavárny chodí, protože poskytuje příjemné posezení. Dívky znají Českou republiku i Prahu, vědí, že je v Evropě. Jedna z nich četla Kafku, dokáže dokonce vyjmenovat několik jeho děl. Nic dalšího je o Česku nenapadá. Konverzaci komplikuje i fakt, že dívky, stejně jako naprostá většina Číňanů, téměř vůbec nejsou schopny komunikovat v angličtině.

Servírka říká, že v restauraci pracuje jednak kvůli sympatickému prostředí, jednak proto, že má ráda kávu. Pití kávy v Číně stále ještě není rozšířené, Číňané tradičně pijí čaj, průměrná roční spotřeba kávy na obyvatele je v Číně pouhých pět šálků. Dostat klasickou černou kávu je možné prakticky jen v luxusním hotelu. A to i přesto, že Kchun-ming je metropolí provincie Jün-nan, kde se kromě proslulých čajových plantáží produkujících čaj pchu-er stále více rozrůstají také plantáže kávové.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...