23. ledna 2014 6:55 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

V londýnské kavárně neplatíte za kávu, ale za čas

Přestaňte si fotit jídlo, přikázali restauratéři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přestaňte si fotit jídlo, přikázali restauratéři. | foto: Shutterstock

Představte si, že byste neplatili za to, kolik toho v kavárně vypijete, ale za čas, který v ní strávíte. Připadá vám to divné? V Londýně takovou kavárnu otevřeli a u zákazníků slaví úspěch. Když vejdete dovnitř, dostane budík a ten vám odměřuje čas, za který při odchodu zaplatíte.

Nová londýnská kavárna připomíná spíše komunitní centrum a navazuje podniky řetězce Ziferblat. Za minutu tady zaplatíte tři pence. Po pěti hodinách se čas přestane účtovat, pokud byste měli opravdu dostatek času a chtěli v kavárně strávit celý den, zaplatíte devět liber. Jídlo a pití si můžete přinést vlastní.

ČTĚTE TAKÉ:

Majitel Ivan Meetin své kavárny neprovozuje za účelem zbohatnout. Považuje je spíše za společenský experiment. První obdobnou otevřel v Moskvě společně se skupinou umělců, kteří toužili po společném prostoru k práci. Komunitní místo začalo navštěvovat stále více lidí a tak Meetin zavedl symbolický poplatek - jeden rubl za minutu.

Ačkoli se nejedná o byznys, který by vydělával velké peníze, chce Meetin zavést podniky po celém světě. Podle jeho slov mají sloužit k setkávání lidí, kteří spolu chtějí diskutovat, rozvíjet kreativitu či podporovat produkci lokálních potravin.

apeAlena Pecháčková