Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

V bosenském městečku pečou somuny jako kdysi, v peci na dřevo

V bosenském městečku pečou somuny jako kdysi, v peci na dřevo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V bosenském městečku pečou somuny jako kdysi, v peci na dřevo | foto: Shutterstock

MAGLAJ Hostinu na konci postního dne během měsíce ramadánu si nikdo v Bosně nedokáže představit bez teplých a voňavých somunů, místní nadýchané verze pita chleba, posypaných semínky černuchy, neboli černým kmínem. A lidé v severobosenské Maglaji už půl století čekají na ty nejlepší somuny v dlouhé frontě před pekárnou Mimy Terzimehiče.

Dnes sedmasedmdesátiletý Mimo se vyučil u proslaveného Hamdy Agiče a před 50 lety si otevřel vlastní podnik, píše sarajevský list Dnevni Avaz.

„Když jsem byl malý, nerad jsem chodil do školy. Když všichni odešli na vyučování, tak jsem se schoval, a když se kamarádi vraceli, tak jsem se mezi ně vmísil, aby nikdo nepoznal, že jsem byl za školou. Radši jsem chodil na ryby, a tak to šlo rok za rokem. Takže mi zkrátka nezbylo, než jít do učení. A otec mě zavedl k Hamdovi Agičovi,“ vzpomíná starý pekař na začátky. 

První den byl prý tak natěšený, že nemohl dospat a před pekárnou čekal už o půlnoci, místo ve čtyři ráno, jak bylo domluveno. V učení byl Mimo nadmíru spokojený a rád na tu dobu vzpomíná, starý mistr se prý na něj rozzlobil jen jedinkrát, a to ještě omylem. „Když se pořádal trh, pekli jsme na něj pět várek chleba, a ještě k tomu 300 somunů. Jednou jsem sám, jen rukama, uhnětl 80 kilogramů těsta za dvě minuty,“ vzpomíná Terzimehić na učednická léta. Po vyučení vystřídal několik pekáren kolem Maglaje, nakonec se ale začátkem 60. let rozhodl být svým pánem a otevřel si vlastní podnik.

„Cihly, ze kterých jsem postavil svou první pec, jsem si sám vyrobil,“ říká pekař, podle kterého je jeho řemeslo náročné. Už jen kvůli tomu, aby mohli zákazníci po ránu koupit čerstvý a ještě teplý chléb, musí se pracovat prakticky celou noc. „Někdy jsem nespal dva dny v kuse. Nejdřív jsem do rána pekl chleba a somuny, a pak jsem ještě musel opravovat pec,“ říká Mimo, podle kterého se žádná ramadánská hostina neobejde bez somunu.

Somun s máslem

„Teplý somun s trochou másla je lepší než jakékoli maso,“ říká se smíchem pekař, který už je dnes na zaslouženém odpočinku. Řemeslo převzaly děti. Dnes v pekárně vládnou Mimova dcera Nerka, syn Hasan a jeho manželka Alisa. Starý pán, který pekl i za války v 90. letech a dostal za to od Maglaje ocenění, si pokračovatele pochvaluje. Pekárnu sice vybavili novou technologií a zavedli i nové výrobky, nyní ale chléb, somuny a rohlíky pečou stejně, jako to dělal desítky let Mimo, ve zděné peci vytápěné dřevem.

Hasan, Alisa a jejich pomocník Ednad Ruvić denně upečou na šest stovek somunů. A i když se Alisa během ramadánu postí, nikdy si na svou práci ani horko u pece nestěžuje. „Není to těžké, zvykla jsem si, protože pracujeme rádi. Snažíme se péct kvalitní somuny, aby byly stejné jako kdysi. Všichni v Maglaji jim proto i dnes říkají Mimovy somuny,“ vypráví Terzimehičova snacha. A spolu s manželem Hasanem doufá, že firmu jednou převezmou synové.

„Věřím, že jako jsem já zdědil své řemeslo od otce, tak i moji synové budou následovat mojí cestu,“ říká Hasan Terzimehić. Dvanáctiletý Ajdin už prý dneska v pekárně často pomáhá, to o pět let mladší Hamzalija má na zapojení se do rodinného řemesla ještě pár let času.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...