Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Je naraženo! V Mnichově začal pivní Oktoberfest

Jídlo

  8:19aktualizováno  12:18
MNICHOV - Bavorský Mnichov úderem poledne alespoň na chvíli zapomněl, že se v Německu v neděli konají parlamentní volby, a ponořil se do víru pivního veselí a pouťových radovánek. Už po stoosmdesáté se tam otevřely brány největších pivních slavností na světě, proslulého Oktoberfestu.

Bavorský Mnichov úderem poledne alespoň na chvíli zapomněl, že se v Německu v neděli konají parlamentní volby, a ponořil se do víru pivního veselí a pouťových radovánek. foto: Reuters

O jeho zahájení se postarali dva rivalové z nedávného bavorského volebního klání, kteří ale vždy zdůrazňovali, že stranické soupeření nemá na tomto lidovém svátku co dělat. Ani před celostátními volbami.

Přesně ve 12:00 narazil mnichovský primátor Christian Ude první festivalový sud a čerstvě načepované pivo dal podle zvyku nejprve ochutnat bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi. Tradiční rituál měl pro oba aktéry letos zvlášť pikantní příchuť. Když se minulou neděli potkali naposledy, radoval se Seehofer jako šéf bavorských konzervativců z drtivého vítězství v zemských volbách, zatímco Ude jako regionální naděje sociálních demokratů odcházel se sklopenou hlavou.

"Je naraženo!"

Při zahájení Oktoberfestu si ale oba společně s téměř 10.000 hosty v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů po naražení prvního sudu nadšeně zakřičeli známé

"O'zapft is!", tedy "Je naraženo!". Dali tak signál pro všech 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanů, aby roztočily pípy a servírky v bavorských krojích dirndlech začaly za zvuků bavorské dechovky roznášet mezi tisíci návštěvníky mázy piv a tácy s pečenými koleny, grilovanými kuřaty a klobásami s preclíky.

Oktoberfest 2011

Pro Udeho to zároveň znamenalo, že se po 20 letech rozloučil s čestnou funkcí "prvního narážeče", která je na Oktoberfestu vyhrazena primátorům bavorské metropole. Příští rok totiž už nebude kandidovat do vedení města, a tak se s nesnadným úkolem, co nejméně ranami dřevěnou palicí dostat pípu do sudu, bude muset popasovat jeho nástupce.

Zlatavý mok opět zdražil

To už se ale v zábavním parku na Tereziánské louce nedaleko centra Mnichova daly do pohybu také kolotoče, horské dráhy, centrifugy a další z desítek atrakcí, které jsou neodmyslitelnou součástí slavností. Ty letos potrvají do 6. října a organizátoři na nich očekávají stejně jako v minulých letech přes šest milionů návštěvníků z celého světa, včetně Čechů. Doufají, že vypijí nejméně 6,9 milionu litrů piva jako loni.

Hosté musí nicméně počítat s tím, že za zlatavý mok zaplatí na Oktoberfestu zase o něco víc než posledně. Tento rok jeden litrový tuplák vyjde na 9,40 až 9,85 eura, tedy v přepočtu od 243 do 254 korun. Novinkou je nabídka jídel pro vegany, která se servírují v historické části Oktoberfestu, kde se zájemci mohou přesunout v čase do doby počátků této lidové veselice.

Ty spadají do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září. Samotný festival se ale postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky milionů eur.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...