Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

VANĚK: Kuchařka pro chudé? Lenost, arogance a pokrytectví úředníků nezná mezí

Roman Vaněk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Vaněk. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Tu brožurku jsem celou pečlivě nastudoval. Chci touto formou upřímně poděkovat kolektivu autorů a Ministerstvu práce a sociálních věcí za prodloužení mého života. Jejich taškařice nazvaná “Úsporná kuchařka” mi přivodila hned několik záchvatů smíchu.

Věřím, že lidé ze Slezské diakonie, kteří recepty MPSV poskytli, rozhodně nehodlali na tomto „díle“ zbohatnout. Jsem přesvědčený, že jejich každodenní pomoc těm, kteří ji potřebují, je upřímná. Dělají svou práci dobře a s empatií.

Stejně tak chápu, že titíž lidé mají právo vědět o gastronomii, kvalitě jídla, číslíčkách alergenů, nutričních hodnotách, vitamínech, relevantních kuchařských postupech, psaní receptů atd., podstatně méně, než-li profesionální kuchař a výživový specialista.

Média a sociální sítě řeší, je-li recept na „masové placičky“ nebo pomazánku z restované paštiky uvedený v „Úsporné kuchařce“ zdravý, chutný, nechutný nebo prostě šmakuláda na hranici lidské důstojnosti.

V Úsporné kuchařce NEJDE o recepty, ani o možnost zpestření jídelníčku určité sociální skupiny obyvatel. Nejde ani o další promrhané peníze z nějakého evropského grantu, které knihu zaplatily.

Kniha jen poukazuje na lenost, neschopnost, pokrytectví a aroganci, ministerských úředníků „Realizačního týmu operačního programu potravinové a materiální pomoci, MPSV - jak se hrdě nazývají. Ukazuje na jejich nepochopení reálných potřeb chudých lidí. Ukazuje na úřednický život „za zdí“ - odtržení od reality života chudých lidí. Již jen úvodní slovo autorského kolektivu potvrzuje má slova.

Kolektiv ministerských autorů se například opírá o spolupráci na knize se Sekcí výživy a nutriční péče. Zábavné je, že nikde nelze dohledat žádné jméno autora, žádné jméno výživového spolupracovníka, prostě žádné jméno….! Jen „kolektiv“.

Prostě neexistuje nikdo, koho bych mohl požádat o autogram.

Rád bych mu osobně řekl, že legraci a dobrý humor miluju. Rád bych mu řekl, že mi přijde laciné dělat si legraci z chudých lidí vydáním blbé brožury s elegantním názvem Úsporná kuchařka. Slibuji, že bych během debaty neztrácel čas s vysvětlováním o efektivitě jeho superdíla.

Posílám tímto kolektivu autorů jejich Úsporné kuchařky alespoň několik rad, které mohou využít během tvrdé práce na další publikaci. Už teď se nemohu dočkat dalšího pokračování. Tedy pokud jim do té doby nevezmou občanky!

ROMAN VANĚK

Roman Vaněk vystudoval SoŠ výtvarnou v Praze. Pracoval jako fotoreportér, mj. i v LN. Jeden ze zakladatelů Studentských listů v prosinci 1989. V roce 1993 začal podnikat, 18 let obchodoval s Brazílií, 11 let s Čínou. Jako první začal importovat brazilská vína do Evropy. Spřátelil se s významnými kuchaři, navštívil stovky restaurací. Absolvoval kulinářské stáže, má výuční list jako kuchař. V lednu 2008 otevřel Pražský kulinářský institut - prakul.cz - ročně jím projde na čtyři tisíce žáků. Napsal 17 kuchařských knih, vesměs bestsellerů.

1/ Lidé bez domova a z nejchudších domácností nečtou brožury ani návody, jak lépe baštit!

2/ Lidé bez domova a z nejchudších domácností kašlou na větší efektivitu využití potravin, kterou jim kniha nabízí.

3/ Lidé bez domova a z nejchudších domácností neplýtvají. Nemají čím.

4/ Lidé bez domova a z nejchudších domácností nepropuknou v jásot a nadšené hýkaní po získání informací o rozdílu mezi “datum spotřeby a minimální trvanlivost”.

5/ Lidé bez domova a z nejchudších domácností vám zvysoka kašlou na informace, které v kuchařce uvádíte. Například jak si mají vyrobit vermikompostér, který si narvaný žížalama díky vám nainstalují do bytu.

6/ Ne, lidé bez domova a z nejchudších domácností nebudou odkrajovat oschlé části sýru, aby je dali do mrazáku a následně z nich vykouzlili nákyp, koláč nebo pizzu jak jim ve své kuchařce radíte.

7/ Neříkejte lidem z chudých domácností, že pro ně máte ve vaší knize stránku „Výživové okénko“. Ano, myslím tím stránku, kde jim tvrdíte, že je slunečnicový olej vhodný pro úpravu jen za studena. Neříkejte jim kraviny o vitamínech o pár řádků níže. Ti lidé by vám totiž mohli říct, že chudej neznamená a priori blbej!!!!

8/ Ne, tato kuchařka NENÍ užitečná, jak se píše v úvodu.

V úctě autor sedmnácti kuchařských knih, občan milující jídlo a život

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...