Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vánoční moučníky a sušenky z tvarůžků jdou na dračku

Několik stovek netradičních vánočních moučníků a svátečních balení sušenek s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik stovek netradičních vánočních moučníků a svátečních balení sušenek s... | foto: ČTK

LOŠTICE Několik stovek netradičních vánočních moučníků a svátečních balení sušenek s příchutí olomouckých tvarůžků prodají týdně cukrárny v Lošticích na Šumpersku a Olomouci.

„Ty se specializují na produkty vyráběné z tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma,“ řekla spolumajitelka dvojice tvarůžkových cukráren Zdeňka Poštulková. Lidé si mohou koupit trvanlivé vánoční sušenky a na objednávku tvarůžkové moučníky určené k rychlé spotřebě. Vánoční nabídka zahrnuje kremrole, šátečky, dortíčky, koláčky i štrůdl.

Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané sahá až do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.

„Moučníky se sladce tváří, avšak chutnají slaně,“ podotkla s úsměvem Poštulková. K dostání jsou například sušenky ve tvaru hvězdiček, při jejichž výrobě byly kromě pšeničné mouky a másla použity i tvarůžky. „Je to takové zdravější mlsání,“ uvedla Poštulková. Předvánoční nabídku dvou tvarůžkových cukráren rozšířil i moučník Mouřenín, což je dortík z máslového těsta naplněný poctivě uleželými tvarůžky. Voňavý dortík je ozdoben mákem a povidly.

Vánoční sortiment tvarůžkové cukrárny zavedly před několika lety. Poptávka už je podle Poštulkové stabilní. Zaměstnanci cukráren lehce slané moučníky a balení sušenek v předvánočním období vyrábí po stovkách kusů. Lidé si vánoční moučníky kupují průběžně během adventního období a často jimi obohatí i silvestrovský stůl. Objednávek tvarůžkových moučníků přímo na Vánoce ale cukrárna mnoho nemá, protože pozice tradičního cukroví je v tuzemských domácnostech neotřesitelná.

Tvarůžkové hvězdičky
V Tvarůžkové cukrárně v Lošticích na Šumpersku připravují netradiční slané...

Nápad vyrábět vánočně laděné moučníky z tvarůžků dostali provozovatelé cukrárny v Lošticích poté, co se na podobné výrobky začali vyptávat zvědaví zákazníci. Nyní si kromě vánočních moučníků a sušenek mohou koupit i vánoční dárkovou kazetu či zimní koláč s hruškou, při jehož výrobě byly použity tvarůžky.

Lidé si v tvarůžkové cukrárně v Olomouci, stejně jako v sesterské provozovně u výrobny tvarůžků v Lošticích na Šumpersku, mohou pochutnat kromě slaných moučníků také na tvarůžkovém chlebíčku, bramboráčku, langoši či tvarůžkovém hamburgeru.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!