Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Nezapomínejte na brusinky. Dejte si je s cottage sýrem s kokosem

Cottage sýr s kokosem a brusinkami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cottage sýr s kokosem a brusinkami | foto: Zdravé stravování

Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Tentokrát jsme se zaměřili na „přírodní antibiotika“, jak se jim také někdy říká. Proč bychom měli zvážit zařazení „přírodních antibiotik“ do stravy, ačkoliv k nástupu jejich účinku dochází pozvolněji, než je tomu u syntetických variant? K pozitivům patří komplexnost, s jakou působí. Zápolí jak proti bakteriím, tak plísním i virům.

Více receptů najdete zde

V našem seznamu nesmí chybět zázvor. Vyniká protiparazitickými, protizánětlivými, antibakteriálními i antivirovými schopnostmi. Můžeme ho konzumovat v jídlech nebo čaji inspirovaných asijskou gastronomií. 

„Skvělou vlastností zázvoru je schopnost vázat na sebe škodlivé toxiny a zdárně je odvádět z těla. Mezi hlavní bioaktivní látky patří gingerol, shogaol a zingeron. Stejně jako u křenu můžete ocenit jeho vliv na trávení, tvorbu žaludečních kyselin či pomoc s plynatostí. Pakliže budete připravovat indické jídlo, s notnou dávkou zázvoru nezapomeňte přidat i kurkumu. Toto koření zářivě šafránové barvy má vysoké koncentrace antioxidantů polyfenolů. Kurkuma tak zmírní zánět i bolest, posílí imunitní funkci jater, ale i napomůže k léčbě kožních problémů,“ říká Šimková.

Zapomenout bychom neměli ani na brusinky. Ty jsou cenným zdrojem vitamínu C a antioxidantů. Známé jsou při léčbě infekcí močového měchýře a cest. „V tomto případě je účinnou antimikrobiální látkou kyselina hippurová. Jen díky ní se nemohou bakterie E. Coli uchytit na stěně močového měchýře. Brusinky však fungují i jako významné probiotikum, které stojí za zdravou střevní mikroflórou,“ uzavírá Kateřina Šimková.

Cottage sýr s kokosem a brusinkami

Suroviny pro 1 porci:

  • 1 balení cottage sýru
  • 1 lžíce strouhaného kokosu
  • 1 lžíce sušených brusinek (nebo i více, podle chuti)
  • 1 čajová lžička medu

Postup: Smícháme strouhaný kokos a brusinky (můžeme i nakrájet na menší kousky) s cottage sýrem. Osladíme podle chuti medem či přírodním sirupem.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

E. Nichtburger Ach ta čeština: cottage sýr . !!! 17:48 15.10.2020