Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Selen je pro organismus velmi důležitý. Ve velkých dávkách je ale toxický

Jídlo

  5:46
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid nevyléčíte, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Drůbeží játra s paprikami, rýže s červenou čočkou foto: Zdravé stravování

Koncentrace selenu v rostlinách a v živočišných tkáních se odvíjí od jeho obsahu v půdě. Oblast České republiky nepatří mezi krajiny bohaté na selen, proto by měl člověk zařadit potraviny, které vyšší množství selenu přirozeně obsahují. Z potravin totiž tělo získává jeho organickou formu, která je v organismu mnohem lépe využitelná než forma anorganická, obsažená v doplňcích stravy. Právě na ty je třeba dát pozor – kromě vlastních přípravků, které mají selen v názvu, bývá často obsažen i v různých multivitaminových nebo minerálních doplňcích, a to může často vést k jeho nevědomému nadužívání. 

„Selen je sice esenciálním prvkem v lidském organismu, ve vysokých dávkách je ale toxický. Jeho dlouhodobé nadužívání je rakovinotvorné, velká jednorázová dávka může být i smrtelná. Proto se při potřebě doplnění selenu přikláním jednoznačně k úpravě jídelníčku tak, aby obsahoval více potravin bohatých na selen v jeho organické formě,“ vysvětluje Šimková.

Zinek je lépe využitelný z živočišných než z rostlinných zdrojů. V těch je totiž přítomná antinutriční látka kyselina fytová, která na sebe váže stopové prvky, a tím snižuje jejich vstřebání.

„Tento nedostatek je možné částečně odstranit nemáčením, například u luštěnin. Způsobí totiž nejen rychlejší následné vaření, ale právě i odstranění látek, která brání vstřebávání zinku z potravy. Na rozdíl od selenu je při běžném užívání otrava jen velmi vzácná, zinek se v organismu nekumuluje. Zinek se často uplatňuje právě v období chřipek a nachlazení, protože má imunostimulační schopnosti – tedy zvyšuje odolnost těla proti onemocnění. Ještě lépe působí v kombinaci s vitaminem C, kdy přispívá ke zmírnění či zkrácení doby nachlazení, způsobené virovou infekcí,“ doplňuje nutriční specialistka.

Drůbeží játra s paprikami, rýže s červenou čočkou

Suroviny:

  • 130 g krůtích jater (v syrovém stavu)
  • 4 ml řepkového oleje
  • 30 g červené cibule
  • 30 g červené papriky
  • 30 g žluté papriky
  • 30 g pórku
  • 30 ml pomerančové šťávy
  • 40 g bílého zelí
  • 40 g jasmínové rýže (v suchém stavu)
  • 10 g červené čočky (v suchém stavu)
  • oregano
  • pomerančová kůra
  • sůl, pepř

Postup: Játra si očistíme od blan a nakrájíme na kousky. Zprudka je orestujeme na kapce řepkového oleje. Poté je vyjmeme z pánve. Cibuli nakrájíme na klínky a začneme ji restovat na rozpáleném řepkovém oleji. Za chvíli přidáme pórek nakrájený na kolečka, nastrouhané zelí a nakonec papriky nakrájené na kostky. Vše společně restujeme. K zelenině následně vrátíme játra. Nakonec přidáme pomerančovou kůru, pomerančovou šťávu, oregano, pepř a sůl dle chuti. V případě potřeby použijeme vývar na podlití směsi.

Rýži a červenou čočku uvaříme podle návodu, hotové je spolu promícháme.

Autor: