130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Seriál

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zařaďte do jídelníčku více česneku, posilníte tím svou imunitu

Jídlo
  •   5:00aktualizováno  5:14
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Více receptů najdete zde

Další čtyři díly se věnují látkám, které pozitivně ovlivňují naši imunitu. Tentokrát jsme se zaměřili na „přírodní antibiotika“, jak se jim také někdy říká. 

Proč bychom měli zvážit zařazení „přírodních antibiotik“do stravy, ačkoliv k nástupu jejich účinku dochází pozvolněji, než je tomu u syntetických variant? K pozitivům patří komplexnost, s jakou působí. Zápolí jak proti bakteriím, tak plísním i virům. 

Lichořeřišnice, česnek i grep. Jak si posílit imunitní systém přírodními zdroji?

„K silným argumentům patří fakt, že přírodní antibiotika neničí střevní mikroflóru, nevyvolávají přemnožení kvasinek v organismu a na přírodní antibiotika nevznikají rezistence. Je to dáno tím, že jsou vysoce nestabilní, a bakterie tak nedostává potřebný čas pro vybudování odolnosti,“ říká nutriční specialistka. 

Mezi přírodní antibiotika a antivirotika patří česnek, cibule, křen, zázvor nebo třeba brusinky. Česnek patří opravdu k velmi silným antibiotikům. Hubí špatné bakterie a naopak zvyšuje množství bakterií prospěšných. Pojídání česneku, ať už paličkového či medvědího, ničí napříč organismem kvasinky i plísně. 

„Nejvýznamnější látkou v česneku je allicin. Ten má zároveň antivirotické účinky. Virů, které jsou velmi citlivé k allicinu, je značné množství, a patří mezi ně i vir spouštějící chřipku. Studie navíc ukazují výjimečnou preventivní úlohu česneku. Jeho účinek brání zejména propuknutí choroby,“ doplňuje Šimková.

Restované žampiony s česnekem a petrželkou, bageta

  • 5 žampionů
  • 3 stroužky česneku
  • svazek petrželky
  • sůl
  • olivový olej
  • bageta k podávání

Postup: Očištěné žampiony nakrájíme na tenké plátky, stejně tak česnek. Petrželku pokrájíme nadrobno. Zarestujeme na olivovém oleji. Nejprve vložíme žampiony, počkáme, až pustí vodu a odpaříme ji. Přidáme česnek a petržel a restujeme dozlatova. Nakonec dle chuti osolíme. Podáváme s opečenou bagetkou. 

Restované žampiony s česnekem a petrželkou, bageta

Autor: ape