Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přichází nové beaujolais. Letos chutná především po broskvích

Jídlo

  15:50
PAŘÍŽ - Miliony lahví nového beaujolais, mladého vína nesoucího název oblasti u Lyonu, čekají ve Francii i jinde ve světě na své čtvrteční oficiální otevření a oslavy. Někteří lidé toto mladé víno považují za podřadné a jen marketingový tah vinařů, jiní ho téměř zbožně uctívají.
Beaujolais (ilustrační foto).

Beaujolais (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Tradiční oslavy nového beaujolais již také nejsou tak okázalé jako v minulosti, ale stále nelze obejít tuto vinařskou událost, kterou desítky let vítají distributoři i spotřebitelé.

Letošní ročník nového beaujolais (Beaujolais Nouveau či Beaujolais Primeur) ale nejspíš ještě zúží řady jeho příznivců, protože je ve znamení chudší sklizně révy v důsledku nepříznivého počasí, tedy výrazně menší produkce a vyšších cen ze strany francouzských vinařů oblasti Beaujolais.

Vítání nového beaujolais

Ve Francii vítají nový ročník nového beaujolais četné reklamní akce, mezi nimiž znovu hrají prim slavnosti v kolébce nového beaujolais - městečku Beaujeu. Ve čtvrtek krátce před půlnocí tam vypukne velká slavnost, jejímž vyvrcholením bude o půlnoci naražení prvních sudů "božského nápoje", jak místní obyvatelé nazývají nové beaujolais. Slavit se zde bude až do 18. listopadu. Připraveny jsou soutěžní ochutnávky, koncerty, trhy s místními produkty a zábavné programy pro děti, také tradiční pestrobarevný průvod městem.

V minulých letech se zpravidla vyrábělo 52 hektolitrů vína na hektar, letos se hovoří jen o 25 hektolitrech. Ceny se očekávají 220 až 250 eur (5600 až 6360 korun) za hektolitr, zatímco loni to bylo výrazně méně, 170 eur (4300 korun). Láhve o obsahu 0,7 litru se v Česku podle prvních nabídek obchodů budou prodávat většinou za asi 100 korun a více.

Letošní úroda ztratila na objemu, ale ne na kvalitě, ba mnohdy naopak, utěšují milovníky francouzského mladého vína místní odborníci. Jako v minulých ročnících odborníci na základě víkendové degustace slibují krásně purpurovou barvu vína a jeho chuť po ovoci, letos především po broskvích.

Většina beaujolais zůstane ve Francii

Nové beaujolais se objevuje na pultech obchodů pravidelně třetí listopadový čtvrtek, je možné ho ochutnat hned od půlnoci v noci na tento čtvrtek. Konzumenti mohou znovu volit mezi dvěma označeními (appellations) - "normálním" beaujolais nouveau a "lepším" a dražším beaujolais-village nouveau.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina lahví je určena pro francouzský trh, ale mnoho jich bylo tradičně prodáno do více než stovky států po celém světě. Hlavními odběrateli se v posledních letech stali Japonci, hodně přívrženců si nové beaujolais našlo například i ve Spojených státech či Německu.

Slavnosti Svatomartinského vína v Brně.

Také milovníci vína v České republice se od 90. let připojují k fenoménu rituálního zahájení prodeje nového beaujolais. Popularita beaujolais však prý v Česku hlavně v důsledku vzestupu obliby konkurenčního domácího Svatomartinského vína v posledních letech poklesla.

Svatomartinské víno se vyrábí z několika odrůd a pochází z více vinařských oblastí, nabízí se jako bílé, červené a růžové. Má proto rozmanitější chuť. To naopak schází beaujolais, které se připravuje jen z odrůdy Gamay a jen v jedné oblasti. Francouzští vinaři ho navíc zpracovávají velmi podobným způsobem a v naprosté většině jako červené, až v posledních letech a jen v omezeném množství i jako růžové. Z podobných důvodů mu na místním trhu úspěšně konkurují i mladá vína, která se začala vyrábět v jiných francouzských vinařských oblastech.

Autoři: ,