9. května 2015 6:30 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vše kromě bonbonů za euro. Ve Francii otevřeli nové bistro

Ve Francii otevřeli restaurace nabízející všechna jídla za euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Francii otevřeli restaurace nabízející všechna jídla za euro | foto: Twitter

PAŘÍŽ Všechno za jedno euro (asi 27 korun). Takový je koncept restaurace s rychlým občerstvením, kterou nedávno otevřeli na pařížském předměstí Boulogne-Billancourt. Za jednotnou cenu je v Oup’s Café všechno kromě bonbonů - těstovinové a ovocné saláty, dezerty, zmrzliny, minisendviče, kusy pizzy i pití, napsal francouzský server 20minutes.fr.

„Nejdéle trvalo, než jsme vymysleli recepty, aby jídlo stálo euro a já abych měl zisk,“ řekl majitel podniku, třiačtyřicetiletý Daniel Franco, který předtím léta pracoval v propagaci. Samoobslužnou restauraci řídí spolu se ženou a synovcem.

Bistro je otevřené od osmi rána do osmi večer a nabízí především jídla s sebou, od snídaní, svačin až po obědy. Dost klientů prý překvapivě přichází i večer, kdy se obchodní čtvrť, kde restaurace leží, vyprazdňuje.

Aby mohl udržet cenu, je podle Franka nejdůležitější připravovat vše na místě a ze sezonních produktů. Jídla musejí být jednoduchá a taková, co se dají dělat ve větším množství. Marži, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, má prý Franco nicméně o polovinu nižší, než je v daném sektoru obvyklé.

Majitel doufal, že do svého podniku, který má barevnou fasádu a veselý interiér, přitáhne především mladé zákazníky. Po otevření se prý ale ukázalo, že klientela je různorodá. Průměrná útrata činí čtyři eura (zhruba 110 korun).

Další pobočky

Franco teď plánuje otevření dalších poboček v Paříži a jejím okolí, mimo jiné též v podchodech metra, v nemocnicích, na nádražích a v obchodních centrech. „Jde o rychlou, intuitivní restauraci. Lidé mohou přijít znovu kdykoli během dne, koupit a odejít, zabere to jen pár vteřin,“ řekl Franco.

Původní cíl dosáhnout 200 zákazníků za den už restaurace překonala. Pokud jde o hrozící inflaci, vidí její šéf jedinou možnost: „Pracovat ještě víc na produktech a dále snížit marži.“ mka pek

ČTK, Lidovky.cz

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.