Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem o jehněčí maso se zvyšuje. Ve Zlínském kraji tak přibývá ovcí

Jídlo

  7:00
Ve Zlínském kraji přibývá ovcí, chovatelé zaznamenávají stále více zájemců o jehněčí maso. Meziročně se počet ovcí zvýšil na 22.694, tedy o 663, což je nárůst o tři procenta. Pozvolna se také zvyšuje počet domácích odběratelů, řekli chovatelé ovcí na dnešním Ovčáckém dni v Prlově na Vsetínsku.
Ovce - ilustrační foto.

Ovce - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

„Dá se říci, že i za pomoci propagačních akcí, jako je dnešní Ovčácký den, se podařilo stabilizovat chov ovcí na určité výši oproti předcházejícím pěti či deseti letům,“ řekl ČTK ředitel Agrární komory Valašska Josef Radílek. Zlínský kraj patří mezi jednu z bašt chovu ovcí v zemi. Podle Pavla Slováka, předsedy Svazu chovatelů ovcí a koz pro Zlínský kraj, je v kraji nyní chová 120 registrovaných chovatelů.

Udržování krajiny

„Tendence je celostátně vzrůstající. U nás v kraji se ovečky například vracejí do valašských kotárů, kde odjakživa byly. Probouzí se i zájem o jehněčí maso mezi lidmi,“ mínil Slovák. Ovce ale mají i výraznou úlohu při udržování krajiny. Naopak spíše okrajovou záležitostí zůstává zpracování vlny, podobně je tomu s mléčnou produkcí.

Rudolf Bezděčík z Lukova na Zlínsku chová ovce od roku 1989. Jeho stádo má 110 chovných oveček a tři berany. „Loni jsme měli asi 130 jehňat. Část odebírají stálí klienti. Mám řezníka, který maso zpracuje a zákazník si ho už jen doma rozdělí na určité porce. Na jaře se také prodávají ovečky na vypasení pozemků a zahrad, na podzim si je potom zabijí,“ uvedl Bezděčík.

Vhodné pro nemocné i pro děti

Jehňata dodává například také do Vídně nebo do českých krajů. „Jehněčí maso je dietní, má málo tuku. Je vhodné pro nemocné i pro děti. Zájemců u nás přibývá. Lidé, kteří masu rozumí, si jehněčí kupují,“ mínil Bezděčík. Petr Teichman z Farmy pod Radhoštěm chová ovce šest let a nyní má asi stohlavé stádo. Specializuje se na odchov plemenných zvířat.

Kromě toho prodává i maso, zpracovává vlnu a výrobky z ní také sám prodává. Podle něj jsou kusy určené na chov rozebrané ještě před tím, než se narodí. Zájem je i o jehněčí maso. „Prodáme všechno na drobno. Nedodáváme do řetězců, i když se nám jatky hlásí,“ uvedl Teichman. Na uživení podle něj ale chov ovcí není. „Mám to jako relaxaci od práce,“ dodal.

Počet ovcí se v tuzemsku začal prudce snižovat po pádu komunismu, souviselo to se změnami v zemědělství. V posledních letech jdou však čísla nahoru. Ve Zlínském kraji bylo letos k 1. dubnu 22.694 ovcí, před deseti lety jich chovatelé měli asi jen 14 tisíc. Více ovcí než ve Zlínském kraji v Česku je jen v Jihočeském kraji a v Praze a Středočeském kraji, které jsou hodnoceny společně. V ČR bylo k 1. dubnu 231.694 ovcí.

 

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat