Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jídlo

Není to dieta, ale styl stravování. Vede všechno s nálepkou veganské ke zdravému tělu?


Dobře postavený vegetariánský či veganský jídelníček prý člověku zajistí ve všech fázích života dostatečný příjem všech důležitých živin a vitaminů. „Nicméně je pravda, že ne pro všechny vitaminy a minerály máme dostatek ‚tvrdých‘ dat. jinak, než že budeme zkoumat efekty tohoto stravování, se ale dlouhodobých výsledků nedobereme,“ vysvětluje lékař Gojda. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Důvody, proč se lidé uchylují k veganství, jsou různé. Některým vadí utrpení zvířat, jiní nechtějí zatěžovat planetu. Další věří, že díky této stravě zhubnou a budou se cítit lépe. Je ale všechno, co má nálepku veganské, také cestou ke zdravému tělu? A pomůže nám shodit případná „povánoční“ kila?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Berlínské univerzity výrazně omezí v menzách maso. Kvůli rostoucímu podílu veganů i klimatické neutralitě

Ondřej Panoš, šéfkuchař z první pražské flexitariánské restaurace Spojka Karlín, veganství jako redukční dietu spíše nedoporučuje. „Máme tady kolegyni, která se stala vegankou a naopak přibrala. I když jíte čistě rostlinně, musíte si hlídat kalorie. A ona hodně konzumovala ořechy, které jí všichni doporučovali. Jsou sice zdravé, ale také velmi tučné. Takže když nevíte, jak na to, může se vám s veganstvím stát, že začnete nabírat,“ vysvětluje. 

„Pokud chcete zapracovat na zdravější životosprávě, pak bych vám veganství asi nerozmlouval. Jestliže ale chcete hubnout, musíte prostě snížit příjem kalorií,“ dodává. Nebo naopak zvýšit jejich výdej. Hlídat si poměry živin, tedy cukrů, tuků a bílkovin tak, aby vám nic nechybělo, je podle něj pro zdravé veganství klíčové.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat