Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Veganství se v Izraeli stalo kultem. Uznává ho i armáda

Cizrna stojí pár korun, nahradí i maso. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizrna stojí pár korun, nahradí i maso. | foto: Biokuchařka Hanky Zemanové, Smartpress

TEL AVIV V Izraeli, zemi nespočetných vyznání, si nový kult veganství, radikální verze vegetariánství, získává stále více stoupenců, a to do té míry, že ho uznala dokonce i armáda. Vegani, nebo také vegetaliáni, nejenže nejedí maso, ale na rozdíl od vegetariánů odmítají i mléko, vejce, med a všechny potraviny pocházející ze živočišné říše.

Mnozí se neomezují na takový způsob výživy, ale řídí se stejnými pravidly i v běžném životě: neoblékají žádný kožený výrobek a nepoužívají žádnou kosmetiku testovanou na zvířatech.

Hotdog na bázi hrášku

Čtyři procenta Izraelců se označují za vegany a Izrael je tedy nejveganštější zemí na světě, tvrdí Omri Paz, pořadatel festivalu Vegan Fest. Tento veganský veletrh přilákal 13. října do Tel Avivu na 15 tisíc lidí, kteří zde mohli nalézt stánky s hotdogy na bázi hrášku, švarmu, tedy grilované maso na způsob kebabu, které nahradilo tofu, či guláš ze seitanu, náhražky masa na bázi pšeničného lepku.

Cizrnová polévka

Cizrnová polévka

Nejnavštěvovanější byl stánek Domino’s Pizza. Tento americký gastrořetězec zajišťující dodávku pizzy až do domu v Izraeli loni začal s výrobou své první světové verze pizzy s gratinovaným sojovým sýrem, jíž prodal od té doby na 300 tisíc kusů.

Nejvíce stoupenců si veganství získává v Tel Avivu. Jeden z nejznámějších restaurantů Nanuška, známý grilováním s vodkou, letos v únoru náhle oznámil, že přestupuje na veganství, a zcela přetvořil jídelníček.

Zároveň veganská aktivistka Tal Gilboová, účastnice velmi populární izraelské verze televizní reality show Velký bratr, přeměnila soutěž v tribunu na obranu práv zvířat. Diváci ji prohlásili za vítěze.

Veganství uznává i armáda

Dokonce armáda, zrcadlo izraelské společnosti, jímž prochází všechna mládež mužského i ženského pohlaví, teď nabízí vojákům boty, které nejsou vyrobeny z kůže, a dává jim menší částku určenou na nákup veganských potravin.

Na Facebooku se to jen hemží skupinami patřícími k izraelské veganské komunitě. Ta se dělí v podskupiny, jako jsou vegays, veganští homosexuálové, či veganští adolescenti, kteří bojují za veganské menu v jídelnách.

Zdá se, že Izrael je předurčen k úspěchu veganství. Ovoce a zelenina zde zaujímají na talíři významné místo. Některé charakteristické produkty mohou vegani rovnou převzít: humus a falafel. Židovská košer pravidla rovněž podněcují k vaření s náhradními potravinami.

Veganský řízek z napodobeniny masa.

Veganský řízek z napodobeniny masa.

Na Facebooku se setkala mládež, která si pak na Vegan Fest dala dostaveníčko v tričkách s nápisy jako „Maso rovná se vražda“ či „Tofu nekřičí bolestí“.

„Mým rodičům trvalo tři roky, než přišli na to, že to u mě není jen nějaký rozmar, a pochopili, proč se nemůžu zúčastnit rodinných barbecue,“ cituje agentura AFP šestnáctiletou Tamar. Vysvětluje, že se k tomuto hnutí připojila, když spatřila video s veganským guru Garym Jurofským, který přirovnává konzumaci masa k holokaustu.

V Izraeli toto přirovnání padá na velmi citlivou strunu. „Proto má veganství u nás tak silnou přesvědčovací moc,“ soudí sociolog z Telavivské univerzity Rafi Grosglik.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ – TEPLICE

AURES Holdings a.s.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč