Velikonoční nádivku připravuje každý jiným způsobem. Někdo přidává uzené maso, někdo houby. Variací je nespočet. Vždy se ale přidávají zelené bylinky, nejčastěji kopřivy - představují symbol jara. A jak připravuje tradiční velikonoční pokrm Roman Vaněk? Nechte se inspirovat.
Ingredience:
- veka (360 gramů)
- 60 g másla
- 200 ml mléka
- 4 vejce
- 1,5 hrsti mladých kopřiv
- špetka muškátového oříšku
- 100 ml smetany
- 1 lžička soli
- pepř
- 1 lžička másla na vymazání formy
- 3-4 lžíce strouhanky na vysypání formy
Veku nakrájíme na kostky a půlku dáme sušit do trouby vyhřáté na 130 °C na 25 minut. Žloutky oddělíme od bílků, rozpustíme máslo a v misce ho metličkou smícháme se žloutky a mlékem a vlijeme do mísy na zbylou polovinu veky.
Z kopřiv otrháme lístky a vložíme je do vroucí osolené vody na dvě minuty, poté je z horké vody vyjmeme a dáme je do misky s ledovou vodou. Jakmile kopřivy vystydnou, vymačkáme z nich vodu a nahrubo je posekáme. Přidáme je namočené k vece, ke které přidáme i veku suchou, špetku pepře a muškátového oříšku, sůl a smetanu. Vše důkladně promícháme.
Bílky v míse osolíme a vyšleháme tuhý sníh, který vmícháme nadvakrát opatrně k vece. Formu na biskupský chlebíček vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Rozprostřeme do něj nádivku a pečeme v troubě rozehřáté na 140 stupňů 40 minut.
Roman VaněkRoman Vaněk vystudoval SoŠ výtvarnou v Praze. Pracoval jako fotoreportér, mj. i v LN. Jeden ze zakladatelů Studentských listů v prosinci 1989. V roce 1993 začal podnikat, 18 let obchodoval s Brazílií, 11 let s Čínou. Jako první začal importovat brazilská vína do Evropy. Spřátelil se s významnými kuchaři, navštívil stovky restaurací. Absolvoval kulinářské stáže, má výuční list jako kuchař. V lednu 2008 otevřel Pražský kulinářský institut. ročně jím projde na čtyři tisíce žáků. Napsal osm kuchařských knih, vesměs bestsellerů. |
Recept na nádivku najdete v kuchařce Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček.