3. června 2011 15:30 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Velký test pšeničných piv. Které je nejlepší?

Pivo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Pšeničná piva se postupně vrací do nabídky českých pivovarů, v Německu mají dlouhou tradici a velkou konkurenci stovek značek. První pivní extraliga otestovala nejznámější české a německé značky. Které pivo zvítězilo?

Pivní extraliga už potvrdila kvalitu českých ležáků v testu se slovenskými, ale porovnávat česká a německá pšeničná piva se zdálo být velkou troufalostí.

Čtěte také:

Přesto jsme zakoupili nejznámější značky: Erdinger z pivovaru Erdinger Weissbräu, Maisel z Bayreuthu, Schneider z Kelheimu, Franziskaner z Mnichova a pět dalších. S nimi se poměřil Primátor z Náchoda a Herold z Březnice. A test mohl začít.

Pšeničná piva

Ještě před degustací bylo nutné vyřešit technické drobnosti, pšeničné pivo silně pění, kvasnice bývají usazené na dně lahve a je třeba je rozmíchat. Bylo nutné zvolit takový postup otvírání a nalévání, aby pěna a množství kvasnic byly v každé degustační sklence rovnoměrné.

Degustace pšeničných piv

Lehké obavy panovaly z rozdílného hodnocení jednotlivých degustátorů, přeci jenom nemají pšenice tolik napité jako klasické ležáky. Ale výsledky byli jednoznačné a v bodovém hodnocení se členové První pivní extraligy vzácně shodli. Ani excelentní hodnocení anonymního vzorku číslo šest jedním z degustátorů nemělo na pořadí zásadní vliv. Schneider Wiesse mu prostě učaroval.

Degustace pšeničných piv

Vítězem se stal pšeničný Herold, sládek František Pinkava z březnického zámeckého pivovaru pšenici prostě umí. Jak potvrdili jeho spolužáci, už když byl na škole vařil pšenici nejlépe.

Výsledky degustace pšeničných piv První pivní extraliga 2011

1.

HEROLD

Pivovar Herold Březnice a.s.

3,3,3,3,2,3,4,2,

23

2.

Franziskaner

Spaten-Franziskaner-Bräu GmbH München

3,4,3,3,4,2,3,3,

25

3.

König Ludwig

König Ludwig GmbH & Co. KG Kaltenberg

2,4,4,4,4,2,4,3,

27*

4.

Maisel´s Wiesse

Brauerei Gebr. Maisel KG, Bayreuth

3,4,3,2,3,3,5,4,

27*

5.

Primátor

PRIMÁTOR a.s., pivovar NáchoD

4,4,4,3,4,3,3,4,

29

6.-7.

PAULANER

Paulaner Brauerei GmbH & Co KG München

4,5,5,2,2,4,5,4,

31

6.-7.

Schöfferhofer

Binding-Brauerei AG, Frankfurt am Main

2,3,4,4,4,5,5,4,

31

8.

SCHNEIDER WIESSE

Weisses Bräuhaus G. Schneider & Sohn GmbH

5,3,4,6,1,6,5,2,

32

9.

KAPUZINER

Kulmbacher Brauerei AG, Kulmbach

5,5,3,5,5,2,4,4,

33

10.

Falkenfelser

Tucher Bräu Fürth (Oetker Group)

3,3,6,4,2,4,7,5,

34

11.

ERDINGER

Privat Brauerei Erdinger Weißbräu, Erding

5,5,6,5,6,4,6,4,

41

* rozpij 5:3 pro König Ludwig

O pořadí na třetím a čtvrtém místě rozhodl rozpij, to už se hodnotí který ze dvou vzorků je lepší. König Ludwig porazil 5:3 Maisel´s Wiesse, ten se snaží proniknout i na český trh.

Který vzorek voní nejlépe?

Také náchodský Primátor dopadl dobře, skončil pátý. Zklamáním byl Erdinger z pivovaru který je světovým rekordmanem v produkci pšeničného piva, roční výstav 1,5 milionu hektolitrů. Byl jasně poslední a nedostal vyšší ohodnocení od žádného z degustátorů.

Který vzorek voní nejlépe?

U německých i českých pšeničných piv se jednalo o značky, které lze koupit v maloobchodní síti. V Německu jsou určitě stovky jiných pšeničných piv z malých regionálních pivovarů, ale i u nás už máme v této kategorii z čeho vybírat. A tam by se určitě neztratila pšeničná 13° od Matušky z Broum ani Kocour Weizen z Varnsdorfu.

Více informací na: www.prvnipivniextraliga.cz

František Trantina, člen První pivní extraligy

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz