Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další Vietnam je v bývalé Rybárně: rychle, dobře a levně

Jídlo

  7:00
Restauraci Na Rybárně, kterou proslavil její nejznámější host Václav Havel, před více než rokem nahradila vietnamská restaurace Pho Vietnam. V temných kulisách bývalé rybárny se dnes můžete skvěle najíst za pár korun. Stačí jen obezřetně vybírat a zaměřit se na vietnamská jídla.

Pho Vietnam kousek od Tančícího domu, se stejnojmenným bufetem na Žižkově nemá nic společného.Kromě výborného banh cuon ochutnejte třeba vietnamskou polévku pho. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vietnamské zaměření restaurace je naštěstí patrné už z jejího názvu. Pokud byste měli soudit z fotografické tabule před vchodem, mohli byste si myslet, že vcházíte do jednoho ze stovek čínských bister, které toho mají s opravdovou čínskou kuchyní jen málo společného. Příslušnost k vietnamské komunitě prozrazuje i malý oltář hned za dveřmi, nikdy u něj nechybí květiny a nějaké ovoce. Po schodech dolů sejdete do nekuřácké místnosti, která bývá v době oběda zcela zaplněná, a kolem baru můžete projít do kuřácké části. Obě místnosti jsou odděleny skutečně důsledně, takže kouř v nekuřácké části určitě neucítíte.

RECENZE BISTRA PHO VIETNAM NA ŽIŽKOVĚ:

Původní interiér, nové menu

Nekuřáckou část preferuji nejen kvůli absenci otravného kouře, ale i kvůli výzdobě, která tu zůstala z dob zašlé slávy Rybárny. Retro interiéru dominují zdi s obrovskými rybářskými výjevy. Můžete politovat rybáře ztracené v bouři nebo rozjímat nad osudy námořníků na potápějícím se škuneru. Nechybí ani kormidlo na zdi a jiné rybářské propriety. Prostředí restaurace je funkční a čisté, žádné extra pohodlí nebo designové výstřelky nečekejte. Pho je zkrátka ideální místo na dobrý, rychlý a levný oběd. Na romantickou večeři nebo rodinnou oslavu to ale není.

Jídelní lístek poměrně dobře popisuje jednotlivé položky, ale bohužel je nerozlišuje podle kuchyní původu. Stejně jako další vietnamské restaurace v Praze se ani Pho nehlásí hrdě a jednoznačně pouze k vietnamské kuchyni, ale v nabídce najdete i celou řadu thajských a čínských jídel. Pěkným příkladem je už sekce předkrmů, která obsahuje několik thajských polévek, polévky s čínským základem a až úplně na konci velmi dobré nesmažené letní závitky (59 Kč), za které se restaurace vůbec nemusí stydět.

Interiér restaurace Pho Vietnam. Výzdoba tu zůstala z dob zašlé slávy Rybárny.

Závitky balené v navlhčeném rýžovém papíře obsahují rýžové nudle, čerstvou zeleninu – papriku, okurku, mungo klíčky, zelený salát, koriandr –, krevety a typickou vietnamskou paštiku, která mi konzistencí i chutí připomíná šunkový nářez. Podávají se s klasickou omáčkou z rýžového octa a rybí omáčky, ve které nesmějí chybět kytičky vykrájené z mrkve. Jak název napovídá, ideální jídlo pro horké dny.

Hovězí vývar po vietnamsku

Jméno restaurace ovšem velí ochutnat i pho, tedy dlouho tažený vývar s nudlemi, zpravidla z hovězí oháňky, morkových kostí a nějaké další části hovězího masa, nebo z kuřete – či ještě lépe slepice. Od našeho vývaru se liší především použitým kořením. Základní kombinací je skořice, badyán, kardamom a čerstvý zázvor. Přidává se třeba i fenykl. Odlišná je také čerstvými bylinkami a jarní cibulkou, které dodávají "pholévce" zajímavější chutě než pažitka.

Pho tu podávají hovězí a kuřecí, dokonce i kombinaci obojího. Doporučuji vyzkoušet menší porci hovězího pho (P1,79 Kč) s plátky hovězího masa, které se před tímvařilo ve vývaru, nebo polévku s tenoučkými plátky masa, které se syrové přelijí vařící polévkou (P7, 99 Kč). V obou případech vás dostane úžasná vůně celého jídla. Až se jí nabažíte, můžete si polévku ještě dochutit plátky česneku naloženými v octě, které najdete na stole. Chuť polévky se tak výrazně změní, takže zkuste s i bez.

Vietnamská kuchyně ale není zdaleka jen pho. Z jídel, která u nás nejsou běžně k mání, můžete v restauraci vyzkoušet třeba tenoučce průsvitné rolované palačinky z rýžové mouky s trošičkou mletého masa a Jidášova ucha Banh cuon (M7, 99 Kč). Palačinky se podávají studené, zasypané křupavou smaženou cibulkou a s grilovaným vepřovým masem. To je základem pro jiný známý pokrm, bún cha (M2, 99 Kč). Masu trochu chybí křupavost a vůně grilu, nicméně je výrazně kořeněné a dobře doplňuje jemné palačinky. I k tomuto pokrmu se podává již zmíněná omáčka z rýžového octa a rybí omáčky.

Jediné jídlo, které mě zklamalo, bylo hovězí po jižansku, jinak také bun bo nam bo. Jídlo bylo hodně mastné, těžké a zkrátka nechutnalo tak, jak ho znám z jiných restaurací.

ČTĚTE TAKÉ:

Laskavost boří bariéry

Obsluha je ryze vietnamská. Nejedná se o mladou generaci, která se narodila a vyrostla v Čechách, takže česky nemluví úplně plynně. Ale co chybí ve slovní zásobě, dohání personál neobvyklou vstřícností. Kéž by byla tak milá obsluha všude. Nebojte se vyptávat, požádat o výměnu některých ingrediencí, zpravidla nic není problém. Výtku mám pouze k tomu, že jídla nosí na stůl poměrně nekoordinovaně a v rychlém sledu, takže mi často na stole přistanou letní závitky, a než dojím první, už mám před sebou hlavní jídlo a nevím, co dřív. Ale jiný kraj, jiný mrav.

Restaurace Pho Vietnam - hodnocení.

Kombinace rychlého, dobrého a zajímavého jídla s milou obsluhou a velmi příznivými cenami je důvodem, proč se do Pho velmi často vracím. Vzhledem k plné obsazenosti restaurace při každé mojí polední návštěvě soudím, že má o své stálé příznivce postaráno. Pokud vás láká u nás stále ještě docela málo rozšířená vietnamská kuchyně a nemáte dostatečně dobrodružnou povahu, abyste podnikli výlet za zdi pražské vietnamské tržnice SAPA, je Pho Vietnam dobrá volba.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...