Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vietnam chystá v Česku rok své kultury. Nabídne kulinářské i jiné akce

Polévka Pho je fenomén | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polévka Pho je fenomén | foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

PRAHA Vietnam uspořádá v příštích 12 měsících v Česku rok své kultury. Nabídne celkem 65 kulinářských zážitků, koncertů, výstav, seminářů či sportovních akcí. Připomene tak 65. výročí od navázání vzájemných diplomatických styků.

Od projektu si asijská země slibuje posílení vzájemných vztahů i obchodu a cestovního ruchu. Novinářům to 30.12. řekl vietnamský velvyslanec v Praze Truong Manh Son.

„Rok 2015 bude milník ve vztazích. Bude velmi významný,“ je přesvědčen vietnamský velvyslanec.

Podle Truong Manh Sona roční program nabídne v Česku akce „ze všech oblastí života“ - umělecké, kulinářské, sportovní či obchodní. Vietnam se chce představit také jako lákavý turistický cíl. Nejen asijská socialistická republika v ČR, ale také Česko ve Vietnamu uspořádá svůj rok kultury. Také v třímilionové metropoli Hanoj i jinde by se měly konat výstavy, konference či koncerty.

V květnu by měl do Česka přijet vietnamský prezident. Hlava vietnamského státu v ČR ještě nebyla. Předseda vietnamské vlády navštívil Česko naposledy v roce 2007. Přicestoval s delegací 50 podnikatelů. České firmy tehdy podepsaly kontrakty za 3,5 miliardy dolarů. Největší zakázkou byla výstavba uhelné elektrárny. Do Vietnamu v minulých letech směřovala i česká rozvojová pomoc.

Vztahy ČR s Vietnamem

  • Československo navázalo s Vietnamem diplomatické styky 2. února 1950, Česko v nich pokračovalo hned od svého vzniku v roce 1993.
  • V současnosti Vietnamci představují po Ukrajincích a Slovácích třetí nejpočetnější skupinu cizinců v ČR. Podle údajů ministerstva vnitra jich v zemi ke konci listopadu žilo 56 703, z nich 45 526 mělo povolení k trvalému pobytu.

„Věřím, že obě akce přinesou výsledek nejen v kultuře a obchodu,“ dodal velvyslanec.

 Představil logo vietnamského roku kultury, které vybírala komise ambasády z 12 návrhů. Rozhodovala mezi obrazy lotosového květu, podaných rukou či bronzového bubnu s Hradčany v pozadí. U porotců měla nakonec největší úspěch holubice míru s křídly v barvách české a vietnamské vlajky. „Chceme ukázat, že Vietnam je mírumilovný stát a Vietnamci jsou přátelský národ,“ uvedl velvyslanec.

Vietnamci si příští rok připomenou také 70 let od získání nezávislosti a vzniku svého samostatného státu. Uplyne 40 let od konce vietnamské války.

Podle velvyslance je pro Vietnamce v Česku dobrá zpráva to, že Česká republika ekonomickou krizi zvládla a je v ní stabilní politická situace. „Vietnamská komunita považuje Českou republiku za svůj druhý domov,“ podotkl šéf Svazu Vietnamců v ČR Hoang Dinh Thang. Dodal, že i jeho organizace bude při akcích Vietnam propagovat.

Vietnamské velvyslanectví chystá nyní také oslavy nového lunárního roku, který začne 19. února. Letošní znamení koně z čínského zvěrokruhu v něm vystřídá znamení kozy.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...