Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Sebrali jim porcelán, přesto se fronty ve vyhlášeném bistru v Praze stojí dál

Nenápadná vinohradská vývařovna Pho Vietnam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nenápadná vinohradská vývařovna Pho Vietnam | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Tak co, přišel jsi debužírovat?," zdraví se dva mladíci a zařazují se do fronty. Ta je v malém bistru Pho Vietnam prakticky pořád - odsýpá ale rychle. Ti dva možná ještě netuší, že tentokrát dostanou jídlo místo v porcelánu v plastových nádobách.

Zařazuji se do fronty a čekám na zdejší vyhlášenou nudlovou polévku Pho. Místo porcelánové misky dostanu plastový 'kbelík', k tomu plastovou lžíci, jen hůlky zůstaly.

Když se majitelky bistra Giap Thi Lan ptám, proč se nyní jí z jednorázového nádobí, pokrčí rameny a ukáže na ceduli s nápisem: "Vážení zákazníci, kvůli nařízení od hygieny budeme nuceni servírovat naše jídla pouze v plastových nádobách. Je to z toho důvodu, že jsme bistro a tím pádem musí být vše na jedno použití". Na další vysvětlování není čas, je totiž doba oběda a v bufetu se teď prakticky nezastaví.

PŘEČTĚTE SI RECENZI:


"Ano, nedávno tu byla hygienická kontrola. Zakázala nám používat porcelánové nádobí, proto teď musíme jídlo podávat v plastových nádobách na jedno použití," vysvětluje syn majitelky Jackie Tran. Kvůli tomuto nařízení museli zdražit všechna jídla o pět korun. "To je ta cena té misky, takže teď stojí jídlo tady i s sebou stejně," vysvětluje.

S inspekcí už mají své zkušenosti. Když v březnu roku 2011 otevírali, pořídili stoly a židle, i to jim ale kontrola zakázala. Bistro totiž nemá dostatečné hygienické zázemí, chybí například toalety. Teď se musí smířit i s plastovým nádobím.

Nenápadná vinohradská vývařovna Pho Vietnam


Zákazníky to ale zřejmě neodradilo. Když se rozhlédnete po malém bufetu, zjistíte, že bude mezi strávníky těžké najít místo pro to, abyste si vychutnali horký vývar. Lidé se tu stravují 'na stojáka', ale vždycky se nějak vejdou.

Škoda porcelánu

"Chodím sem od začátku a samozřejmě ta kultura stravování mi trochu vadí, plastové nádobí je nesmysl," říká Vojtěch Janouškovec. Jelikož bydlí za rohem, jídlo si většinou nosí domů. Tentokrát přišel ženě pro sushi a sobě pro polévku Pho Bo Tai. "Osobně si myslím, že se někdo postaral o to, aby byli ještě pod větším dohledem. Takových bister je spousta, jen tady se to nějak moc řeší," dodává a s balíčkem jídla spokojeně odchází.

Co napsali o bistru Pho Vietnam?

"Vyzkoušeli jsme tu polévku Pho Bo Tai (79 Kč), tedy nudlovku s plátečky hovězího, které bylo velejemné a mělo krásně růžový střed. Bez diskuse nejlepší polévka, jakou jsem za poslední dobu jedla. Spousta nudlí a masa jen dokazuje, že tahle polévka se ve Vietnamu podává jako samostatný hlavní chod"
2. 7. 2011, LIDOVÉ NOVINY

"Když člověk vstoupí do Pho Vietnam na pražských Vinohradech poprvé, napadne ho: Proč je zrovna v tomhle ošumělém bistru tolik lidí? Objedná-li si jídlo, pozná odpověď za chvíli sám: Giap Thi Lan je mistryní kuchařského umění. Navíc se nebála odlišit od krajanů, jejichž restaurace se podobají jako vejce vejci. Místo aby je napodobovala, vaří lidem z ulice jednoduše tak, jak je zvyklá"
6. 2. 2012, RESPEKT

"Pho Vietnam je vietnamské bistro na Jiřáku. Jí se tu na stojáka nebo se jídlo nosí v krabičkách domů. Výhodou je dlouhá otevírací doba, takže se tu celý den dveře netrhnou. Prostory jsou hodně skromné, doporučujeme variantu 'take away'."
SCUK.czStejný názor má i další spolustrávník Roman. "Vietnamská kuchyně si zaslouží porcelán, ten plast je takový podivný," říká. Do bistra chodí prakticky od jeho otevření, občas navštíví i tržnici Sapa. Podle něj taktéž nejde o náhodu: "Komu se daří, tak jim to chce hygiena znepříjemnit. Sám mám dva provozy, takže vím, o čem mluvím," dodal a vysrkl polévku.

Nenápadná vinohradská vývařovna Pho Vietnam

Také na facebooku si nepříjemné novinky všimlo mnoho lidí. "Škoda porcelánu," píše třeba Jana Kománková. "Vyvěste tam petici, myslím, že ji podepíše spousta lidí," dodává Michan Schongut.

Bohužel, nařízení je nařízení a právo je na straně kontrolorů. Podle evropských norem je nutné pro zřízení bistra mít jisté vybavení: například dřezy pro bílé i černé nádobí, omyvatelné pracovní plochy a umyvadlo pro personál, dále toalety zvlášť pro hosty a zvlášť pro zaměstnance a další podmínky, které Pho Vietnam nesplňuje. Majitelé ale hlavu nevěší, nyní mají jasný plán - otevřít si plnohodnotnou restauraci: "Stále hledáme vhodné prostory, zatím se nám to nepodařilo, ale určitě bychom rádi," prozradil syn majitelky.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!