Počasí podle Beránka prodejům perlivého vína přeje. „Vyrobili jsme 2000 lahví Rulandského šedého a 2000 lahví Modrého portugalu Rosé,“ řekl Beránek, podle kterého je již zhruba čtvrtina lahví prodána. Loni vinaři sklidili společně s dobrovolníky 28.240 kilogramů hroznů, což bylo o několik tun více než předloni. Sklízí se pouze ručně, svah v botanické zahradě je prudký. „O dobrém roce hovoříme, když panuje slunečné počasí v září a říjnu, což se loni bohužel nestalo,“ dodal Beránek.
Proč dražší víno lépe chutná? Podle vědců nás obelhává náš mozek![]() |
Letos je méně srážek, což je podle něj pro révu s hlubokým kořenem výhodné. „Oproti průměrnému roku je vegetační cyklus posunutý zhruba o pět týdnů. Už má bobule o velikosti hrášku. Kdyby to takhle šlo dál, tak na začátku září bychom mohli začít sklízet a pak si vzít dovolenou,“ dodal.
Podle poslední situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství z oblasti vinařství bylo v ČR předloni 17.700 hektarů vinic, vinnou révu pěstovalo 18.200 lidí. Mezi nejčastějšími pěstovanými odrůdami byly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský z bílých odrůd, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré z modrých odrůd.