Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

SOMELIÉR: Vinařský podvod číslo dva. Burčák čistí tělo asi jako projímadlo

Jídlo

  6:16
Spolu se začátkem školního roku přichází i fenomén střední Evropy – burčák. Pokud chceme mluvit o České republice, pak jde o opravdu velký unikát. Vše jde stranou, veškeré zásady, které lidé razí v průběhu roku se posunou na vedlejší kolej a všichni nakupují a popíjí burčák.

Jakub Přibyl foto: Archiv Jakuba Přibyla

Zapomeneme na to, že chceme kvalitu, že tu mohutně vzniká trend zdravého životního stylu a dokonce zapomeneme i na to, že my se rozhodně nedáme zlákat nějakou marketingovou blbůstkou. Sám tomu vlastně vůbec nerozumím. Proč lidé, kteří se konečně začínají starat o to, co jedí, najednou úplně vypnou mozek a hromadně kupují nápoj z kvašených hroznů s hromadou cukru? Pokud pominu kvalitu burčáku, o které bych nerad spekuloval, je vtipné, že většina vinařů vyrábí burčák z hroznů odrůdy, ke které se už dále nevrací. Na burčák se vždy používají hrozny, které nejsou tak kvalitní, aby byly vhodné pro regulérní zpracování vína. To už ale nikdo asi nevidí.

Věřím, že dobře udělaný burčák může být zajímavost a pro někoho, kdo má rád sladké a aromatické mošty i lahodné pití, ale to co dostanete třeba v Praze? To je přece úplně něco jiného. Jak je možné, že Češi žehrající na menší kvalitu, jsou najednou ochotni si koupit cokoliv, co má na sobě napsáno burčák. Pravý burčák se musí hlídat na minuty a ve svém pravém slova smyslu jsou hrozny na burčák dobré asi jednu hodinu, jak je tedy možné, že burčák v klidu dostanete v Praze? Jak ho sem dopravují, když vinice kolem Prahy burčák nevyrábí? Rok co rok je burčák podroben testům v médiích a cca 85 procent z nich absolutně pohoří. I přesto má tak vysokou oblibu. Upřímně tomu vůbec nerozumím, jednou se provede test na buřtech, zjistí se, že ta a ta značka podvádí a šidí své zákazníky a je s ní amen. Ale u burčáku? Ne, tam můžete mít milion podkladů o hrozné kvalitě a stejně se bude kupovat u silnic, na trzích, kde na něj paří slunce a létají kolem něj vosy.

Mediální masáž

Burčák patří v zákoně do kategorie částečně zkvašený ovocný/hroznový mošt. Často se ale to, co se pod slovem burčák prodává s vinnými hrozny ani nesetkalo. Opravdoví vinaři na burčák nemají čas. Možná udělají několik litrů pro zajímavost, ale raději se soustředí na dobré víno. Na druhou stranu je to vlastně velmi rychlý cashback. V žádném jiném období vinař neotočí tak rychle tolik peněz jako v době burčáku (snad ještě s výjimkou tak populárního svatomartinského vína).

Burčák - ilustrační foto

Je to jednoduše skvěle zvládnutá mediální masáž, kde vám vinaři tlačí, jak je burčák zdravý, jak vám pročistí krev a další nesmysly. Ano, jistě, organismus vám to pročistí, stejně jako jakékoliv jiné projímadlo, ale že by byl člověk zdravější? Po té tuně cukru? Tím bych si nebyl tak jist. Pokud si chcete dopřát opravdu vitamínový koktejl, dejte si raději šťávu z kvašeného zelí, to bude jistě prospěšnější než mix kvašených jablek, nekvalitních hroznů a velká dávka cukru.

Sám burčák nepiji vůbec, ale jak jsem řekl, když už bych měl nějaký ochutnat, tak jen ten u vinaře, který mi zavolá, já sednu do auta, a dojedu takřka na minutu, kdy bude burčák nelepší. Nehodlám totiž zbytečně podporovat rychloobrátkové vinaře, kteří s kvalitním vínem nemají nic společného a jen se snaží vydělávat na neznalosti a zbytečné důvěřivosti druhých.

Jakub Přibyl

Momentálně nejlepší český sommeliér působil jako vrchní sommeliér v předních českých restauracích, mezi něž patřil i pražský hotel Four Seasons nebo gourmet restaurant Kalina. V letech 2012, 2013 a 2014 zvítězil v soutěži o mistra sommeliéra České republiky. Jeho jméno se také pravidelně objevuje na vrchních příčkách jak v tuzemských, tak i zahraničních soutěžích. V těchto dnech působí jako head sommeliér společnosti Premier Wines & Spirits, která mimo jiné provozuje vyhlášenou restauraci Grand Cru Restaurant & Bar.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!