Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinobraní a zarážání hory. Vinaři umějí lákat

Pro vinaře to znělo jako senzační zpráva: Češi, Moravané a Slezané vypili více čistého lihu v podobě vína než v lihovinách. Jenomže statistika Unie výrobců a dovozců lihovin z letošního srpna jim vzápětí dala ránu: loňská čísla jsou pro vína tak pozitivní zejména díky konzumaci levných vín z papírových krabic a polyethylenových lahví. Každý tuzemec v průměru vypije dvacet litrů vína za rok, dvě třetiny z toho ale pocházejí z dovozu.

Výhled na Pálavské vrchy přes vinice a kostel v Popicích na Břeclavsku. foto: ČTK

Dodávky z Maďarska, Itálie, ale i Chile nebo Austrálie v objemu nedoženeme, přiznávají majitelé moravských vinohradů, zatímco slunce zbarvuje bobule révy vinné. Právě na Moravě se rodí až 96 procent tuzemských hroznů. Už dávno není pravidlem, že vinaři vyrobené víno dělí na to dobré, které schovávají pro sebe a své známé, a na to zbylé, které nabízejí zejména návštěvám z Prahy. Důvod? Ekonomika proniká i do sklípků, k lisům a do stáčíren, mít pravidelné odběratele je výhra. A lze je získat nejen díky medailím z výstav, ale třeba při procházkách vinicemi, vinařských slavnostech, koštech či propojením s gastronomickými specialitami.

Přípravy na Znojemské vinobraní.  Vinna galerie na Lužánecké ulice v Brně

Například ve Valticích pro letošek připravili kromě ochutnávek nabídku jídel připravených podle receptů s použitím vína – a to nejen již hotového, ale třeba i v podobě "burčákových" zákusků. Vinaři jsou připraveni ukázat své sklepy, posedět s hosty a povídat si. Přibývá vinobraní a koštů, křísí se i tradice zarážání hory, obřadného uzavírání vinohradů v době konečného zrání. Snaha zviditelnit své produkty vede vinaře právě k obnovení takových slavností, které jim mohou přivést klienty. "Teď se vracejí a řadí se po bok dnů otevřených sklepů či koštů," potvrdil Pavel Večeřa z Vinařského fondu ČR.

Například Pochod slováckými vinohrady v okolí Mutěnic láká už tradičně tisíce lidí. Také k letošnímu 8. říjnu se už nyní železničáři připravují na to, že posílené a mimořádné vlaky nemusejí stačit. "Ta akce je už masová, ale pokaždé najdu nějaké nové místo. A nového vinaře," přiznává se každoroční účastnice pochodu Kamila Procházková.

Kam za vínem tento víkend?

MORAVA:

* Znojemské historické vinobraní
- 9. až 10. září, Znojmo
- burčák, víno, historická podívaná, rytířská klání i koncerty

* Za burčákem do Modrých Hor
- 10. září, Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky a Vrbice
- putování mezi vinohrady a sklípky s chutí burčáku spojené se Zarážením hory ve Vrbici. Start v 9 hodin ve Velkých Pavlovicích, cíl Vrbice

* Vinobraní v Moravské Nové Vsi
- 10. září, Moravská Nová Ves
- oslava vína a úrody. Bohatý folklórní program ve dvou sklepních uličkách Zátiší a Výmol, degustace burčáku

* Pálavské vinobraní
- 9. až 11. září, Mikulov
- třídenní oslavy vína, burčák, historický průvod s králem Václavem IV., řemeslná tržnice, folklor

* Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
-
9. až 11. září, Uherské Hradiště
-  víno, slovácký folklór, tamní jedinečné památky

* Lužické vinobraní
- 10. září, Lužice
- zarážání hory, ochutnávka vín a burčáku, výstava hroznů

* Strážnické vinobraní
- 10. září, Strážnice
- víno, burčák, zpěv, tanec

* Svátek vína v Hodoníně
- 10. září, Hodonín
- prezentace vinařů, průvod městem, cimbálová muzika a další

Vinice bez ohrožení. Evropská unie plánuje zrušit 200 hektarů...

ČECHY:

* Trojské vinobraní
- 10. a 11. září, Praha, Vinice sv. Kláry v Troji
- burčák, víno předních českých vinařů a víno z vinice sv. Kláry, cimbálová muzika

* Vinobraní v Chocni
- 9. září, Choceň
- degustace přívlastkových vín, cimbálová muzika

* Nebílovské vinobraní
- 10. září, Nebílovy u Plzně
- deset vinařství z Moravy představí svů mok na 4. nebílovském zámeckém vinobraní

* Vinobraní Kuks
- 10. září, Hospital Kuks
- setkání českých vinařů na lázeňských kaskádách a všude jinde

* Svatováclavská slavnost Dobříš
- 10. září, zámek Dobříš
- degustace a prodej vína z jižní Moravy, francouzské speciality, pravý zvěřinový guláš

* Slavnosti vína a medu v Kladrubech
- 10. září, klášter Kladruby
- jarmark na nádvoří klášta

Že se lidé učí lásce k vínu, potvrzuje i nejprestižnější vinný sklep v České republice – Salon vín v podzemí valtického zámku. Každoročně nabízí k ochutnání sto nejlepších vzorků, letos si tam ale už od začátku srpna některé z nich nelze koupit, aby zůstaly alespoň k ochutnání. A to přesto, že jich Národní vinařské centrum jako garant expozice mělo zajištěno velké množství. "Od některých jsme odebrali už třeba 1200 lahví," líčí hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz.

Vinaři lákají i na Járu Cimrmana

Pověstná je Svobodná vinařská republika Kraví hory v Bořeticích. Byť po zřícení části sklepů přišla o část svého tekutého národního pokladu, vinaři se nevzdali: a znovu lákají návštěvníky na jedinečnou kumulaci producentů vín. Letos zacílili i na příznivce Járy Cimrmana, když zjistili, že do Bořetic slavný myslitel zavítal ještě v prenatálním stádiu, když drážní zřízenec omylem přehodil výhybku a vlak s Cimrmanovou matkou jedoucí do Vídně poslal na trať lokálky do Bořetic. To, že matka popila víno, pak zaručeně mělo vliv na Cimrmanovy schopnosti.

"Po těch létech bych už víno nekupoval jinde než přímo u vinaře," svěřuje se Pavel Strnad, který přijel na jeden ze dnů otevřených sklepů ve Velkých Pavlovicích. Na příští týden se chystá do Pavlova pod Pálavou, kde chystají pochod na hřeben Pálavy spojený s ochutnávkami vína a soutěží v jejich poznávání.

Víno (ilustrační foto)

Není divu: na Moravě je podle dlouhodobých statistik 80 procent ročníků vína s dobrou, výbornou a vynikající jakostí vína. Ostatně, právě v Salonu vín chtějí udělat speciální nabídku z těch vzorků, které uspěly v mezinárodních soutěžích, kde se moravským vinařům loni a letos mimořádně daří. A i když je ročník co do objemu slabší (jako byly ty dva předchozí), posezení s vinařem to nahradí. Krabicové víno za dvacet korun při něm na stole stát nebude.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...