Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vodka se nově vyrábí s příchutí žužu a šlehačky

Jídlo

  7:00
NEW YORK - Vodka s příchutí citrusových či bobulovitých plodů patří už několik let do běžné nabídky obchodů. V poslední době se ale novější značky snaží trh s tvrdým alkoholem opět oživit ještě neobvyklejšími příchutěmi.

Vodka s příchutí žužu a šlehačky foto: Reuters

O nynějších svátcích se největší značka snaží oslovit Američany sladkými vjemy, v nichž se mísí chuť marshmallow (žužu) a šlehačky, píše agentura Reuters.

Tváří v tvář neúprosné konkurenci zavedených a nastupujících značek se společnost Diageo, majitel značky Smirnoff, inspirovala vůní sušenek a vanilky připomínajících ovšem vonné svíčky a prášek na praní. K vytvoření nového produktu zmobilizoval skupinu odborníků na gastronomii, kteří přišli s návrhy, jež prošly podle šéfa marketingu a inovací filiálky pro Severní Ameriku Petera McDonougha asi 15 revizemi.

"Tak rychle jsem láhev vodky dlouho neprodal"

Degustátoři dali přednost "opečenému" marshmallowovému aromatu, ale marketingový tým rozhodl, že jeho "načechraná" verze bude znít lépe, přičemž se zároveň vyhnuli riziku, že nápoj bude spojován s něčím trupelnatým či spáleným.

Diageo spustil následně "načechranou a šlehačkovou" reklamní kampaň s rojem cirkusových tanečníků, kaskadérů a psů, ženami stříkajícími si šlehačku do úst a modelkou Amber Roseovou pronášející heslo: "Vodka ještě nikdy nechutnala lépe." Podle newyorských barmanů míchání cukru a koření udeřilo na strunu zejména mezi mládeží a ženami.

"Za pět let barmanské kariéry jsem ještě nikdy nezažil, aby se láhev prodala tak rychle," řekl Kravitz Dena z irského baru Rosie O'Grady na Manhattanu. "Je to Martini mladší generace," dodal.

Jde o nebezpečnou návnadu pro nezletilé, tvrdí kritici

Firma Smirnoff, která vznikla v Rusku před zhruba 150 lety, prý chce upevnit renomé a sympatie mezi mladšími ročníky. Někteří odpůrci výrobců alkoholu vidí ale ve sladkých nápojích návnadu pro nezletilé, kteří jí mohou využít k přechodu od nealkoholických nápojů k tvrdému alkoholu.

"Přechod k těmto sladkým nápojům považuji za podbízení se chuti mladistvých," řekl James Mosher, předseda soukromé poradenské skupiny zabývající se protialkoholní politikou ve společnosti. "To není nápoj, který bude dospělý člověk upřednostňovat," podotkl.

Vodka s příchutí šlehačky a žužu

Mosher napsal v článku, který vyjde v lednu 2012 v odborném časopise American Journal of Public Health, že marketingové kampaně pro vodku Smirnoff a další destiláty orientované na mladé ohrožují nezletilé konzumenty a jsou klíčovým faktorem zvýšení spotřeby lihovin v posledních deseti letech ve Spojených státech.

Sexy reklamy dráždí protialkoholní organizace

Sexy symboly v kampani společnosti Diageo dráždí další protialkoholní organizaci Alcohol Justice, která ji v listopadu zkritizovala jako možná novou spodní laťku nevkusu podněcující sexuální pud za účelem prodeje alkoholických nápojů.

Diageo, který tvrdí, že jeho cílovým trhem pro nové nápoje je věková skupina 25 až 35 let, a to jak mezi muži, tak mezi ženami, popírá tvrzení, že svůj marketing cílí na děti. Zároveň se brání odkazem na čtyři průzkumy americké federální obchodní komise, která dospěla k závěru, že kontroverzní reklamní kampaně jsou zaměřené na dospělé.

Diageo také kritizuje Mosherův článek, ve kterém jsou údajně vážné chyby a úředně nepodložené údaje. Pokud jde o sexy reklamu, McDonough se brání tvrzením, že je pouze lehce poťouchlá.

Na trhu je tvrdá konkurence, výrobci sponzorují i reality show

Průnik cukrářských pojmů na pole alkoholických nápojů není žádnou novinkou.

V posledních letech menší výrobci vodky přicházejí s příchutěmi, jako je koláčový košíček, bonbón, čokoláda a kokos. Diageo již prodává čokoládovou a kokosovou vodku a také krémové likéry se zmrzlinovými příchutěmi.

ČTĚTE TAKÉ:

Ale Smirnoff, která je nejprodávanější vodkou ve Spojených státech, je první velkou značkou, která jde rovnou do světa dezertů. Čelí ostatně v tomto směru konkurenci malých, ale rychle se rozvíjejících značek, které mají i větší prestiž.

Její tržby ve Spojených státech jsou stále více než dvojnásobné oproti americké dvojce, kterou je Absolut od Pernod Ricard. Lví podíl Smifnoff na trhu se ale pomalu zmenšuje. Jde o tvrdou konkurenci v průmyslu, který překračuje všechny dosavadní meze, a už i sponzoruje televizní reality show a různé společenské akce spojené s nočním životem.

Absolut ani Skyy cukrářské příchutě nechystají

Na poli ochucených vodek kontroluje 30 procent trhu. S neobvyklými chutěmi má ale podle některých názorů menší odezvu. Podle šéfredaktora časopisu IWSR Alexandra Smithe jsou totiž zaměřovány na stále menší a menší cílové skupiny.

Jestliže se sladké koktejly ve Spojených státech datují už od rumových punčů vůbec první dámy země Marthy Washingtonové, rozhodně ne každý chce do svého alkoholického nápoje míchat cukr.

Zatím ale Smirnoff nemusí na tomto poli se o trhy tolik dělit s ostatními velkými soupeři.

Vodky Absolut a Skyy o cukrářských příchutích zatím neuvažují a drží se těch zavedených ovocných. Zatímco Absolut se pustil posledně do směsi bílých hroznů, pitaháje a papáje, Skyy, kterou vlastní italské Campari, se drží místo "umělých sladidel" osvědčených receptů se zázvorem, ananasem a kokosem.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...