Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vydatná a přesto zdravá. Přinášíme tři tipy na snídani

Jídlo

  6:42
Ačkoli je právě teď období půstu, neznamená to, že by lidé neměli jíst vůbec či nejíst dosyta. Základní myšlenkou půstu je očista, a to jak tělesná, tak i duchovní. „Možná se následujících 40 dní budete chtít vzdát některého jídla, možná máte v plánu hubnout, možná jen chystáte letmou předjarní očistu těla pomocí bylinek. Podstatné je, že půst tu máme proto, abychom si dokázali něco odepřít, říká kuchařka Jana Florentýna Zatloukalová.

Ovesná kaše (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Snídaně to ale být nemusí. První jídlo dne si dopřejte syté, ale nezapomeňte na to, že by nemělo způsobit těžký žaludek. Vynechte vajíčka, párky či hemenex. A zaměřte se především na zeleninu a ovoce. Na jídla, které nastartují metabolismus a dodají tělu energii. 

Ovesná kaše bez vaření

V duchu hesla, že jakákoli kaše je lepší, než žádná kaše, tu máte hned několik chuťově vyladěných kombinací ovesných vloček namočených přes noc do jogurtu a dalších přísad. Vločky změknou, jako by byly skoro vařené, a dodatečné suroviny z nich udělají jídlo, co nechutná až tak přehnaně zdravě. Na to už žádné výmluvy nevymyslíte.

Na 1 porci

  • 4 lžíce tradičních ovesných vloček (tedy nikoli drť nebo instantní vločky)
  • 1 lžička semínek chia
  • 4 lžíce hustého jogurtu - smetanového, řeckého anebo podomácku vyrobeného
  • 100 ml mléka

Do skleničky nasypte vločky, chia semínka a všechny suché dochucující přísady - podle toho, kterou variantu zvolíte. Přidejte jogurt a mléko a ostatní tekuté přísady podle typu dochucení. Skleničku pevně uzavřete víčkem a protřeste. Tím promícháte základ zítřejšího müsli.

Ovesná kaše bez vaření

Ovoce nakrájejte na kostičky, plátky nebo cokoli jiného, a to na velikost nanejvýš půl sousta. Přidejte k základu a tentokrát promíchejte už jen dlouhou lžičkou. Znovu uzavřete a uložte do lednice, kde vydrží až tři dny. Během pobytu v lednici nasají vločky a chia semínka volnou tekutinu, takže müsli zhoustne a změkne na takovou konzistenci, kterou ke snídani oceníte. Pokud nemáte nebo nechcete používat chia semínka, snižte množství mléka na 70 ml. Semínka totiž absorbují až desetinásobek své váhy, proto je redukce tekutiny na místě. Vyjměte z lednice a jezte tak, jak je, rovnou ze studené skleničky, anebo vyklopte do misky a doplňte další dávkou čerstvého ovoce.

Příchutě

  • Malinovo-vanilkové ochucení:  1 lžíce malinového džemu, 1 hrst mražených malin, pár kapek vanilkové esence nebo 1/2 lžičky domácího vanilkového cukru
  • Banánovo-čokoládové: 1 lžička kakaového prášku (pro sladší verzi použijte Granko), 1 lžíce medu, 1/2 banánu
  • Švestkovo-jablečné: 3 sušené švestky, nakrájené na kousky velikosti lískového oříšku, 1 lžíce rozinek, 1 špetka skořice, 1 lžíce medu, 1/2 jablka, nakrájeného na kostičky nebo nastrouhaného (aby nehnědlo, můžete přidat až ráno)
  • Broskvové: pár kapek vanilkové esence nebo 1/2 lžičky domácího vanilkového cukru, 2 půlky kompotované broskve, pokrájené na kousky (v létě použijte čerstvou broskev), 15 g hořké čokolády

Domácí kořeněné müsli

Vločky, samy o sobě, jsou přesně jen to: rozválená nebo nasekaná obilná zrna, převážně ovesného původu. A tak, ať chcete nebo ne, obsahují jistou moučnatou syrovost, které se zbavíte především teplem. „Z vloček a pár dalších surovin velmi snadno připravíte hromady a hromady domácího zapékaného müsli. Je jen na vás, kolik do něj přidáte cukru, oříšků a sušeného ovoce, jak ho dochutíte kořením a zda se vrhnete směrem k dekadentním čokoládovým variantám. Možné je tu všechno. Základní kuchařská dávka na jeden plech činí čtvrt kila vloček a asi tak stejné množství oříšků, semínek a sušeného ovoce,“ říká Zatloukalová. 

  • 250 g ovesných vloček
  • 25 g slunečnicových semínek
  • 25 g dýňových semínek
  • 100 g neloupaných mandlí
  • 50 g třtinového přírodního cukru
  • 5 g soli (1 zarovnaná lžička)
  • 2 g mleté skořice (1 zarovnaná lžička)
  • 90 g dětské jablečné přesnídávky (1/2 skleničky)
  • 25 g oleje
  • 70 g tekutého medu
  • 100 g sušených brusinek

Trochou oleje vymažte mělký plech na pečení a troubu začněte vyhřívat na 160 stupňů. V míse smíchejte všechny sypké suroviny kromě brusinek. Přilijte přesnídávku, med, zbytek oleje a vše důkladně promíchejte velkou lžící nebo vařečkou. Spíš než pohyby zdola nahoru jsou tu účinné roztírací tlaky o dno a stěny mísy.

Domácí kořeněné müsli

Lepkavou směs rozprostřete v nízké vrstvě na plech a vložte do trouby. Pokud máte horkovzdušný oběh, zapněte ho a teplotu snižte na 150 stupňů. Pečte celkem 30-35 minut. V polovině doby pečení začněte müsli pravidelně po 5 minutách promíchávat. Po uplynutí půl hodiny, jakmile müsli zezlátne a přestane být částečně lepkavé, odeberte malý vzorek a nechte ho zchladnout. Je-li po vychladnutí křupavý a dobře se rozdrobí, máte upečeno. Pozor, hranice mezi dobře upečeným a spáleným müsli je velmi nezřetelená, buďte ke konci pečení rychlí a stále ve střehu.

Müsli nechte dobře vychladnout a smíchejte s brusinkami. Obratem vyexpedujte do vzduchotěsné sklenice nebo krabice, jinak začne postupně vlhnout, ztrácet křupavost a kazit se.

Nadýchaná omeleta z trouby

(Pro 3-4 osoby)

  • 4 vejce
  • 200 ml mléka
  • 3/4 hrnku polohrubé mouky (chce-li se vám vážit, pak odměřte 125 g mouky)
  • špetka soli
  • 1 lžíce cukru krupice
  • dvě velké hrsti čerstvého (anebo i mraženého) bobulového ovoce
  • 2 lžíce másla
  • cukr moučka na posypání

Ze všeho nejdřív předehřejte troubu na 200 stupňů. Těžkou nerezovou nebo litinovou pánev postavte na plotýnku a také ji začněte nasucho zahřívat. Do vysoké nádobky vyklepněte vejce, přidejte mouku, cukr, sůl a zalijte mlékem. Ponorným mixérem vše rozšlehejte na směs konzistence smetany ke šlehání.

Do rozehřáté, vlastně spíše rozžhavené pánve vhoďte máslo. Okamžitě se začne rozpuštět a bublat a hnědnout, takže chyťte pánev za rukojeť a krouživým pohybem nechte máslo pobíhat po pánvi, až se téměř zcela rozpustí. Pak už na nic nečekejte, pánev odstavte a obratem do ní vlijte těsto. Vydechněte si, tu nejakčnější část máte za sebou. Nyní na těsto rozházejte ovoce a pánev vložte do horké trouby.

Nadýchaná omeleta z trouby

Omeletu pečte 15-20 minut, až na povrchu lehce zezlátne a vystoupí nejen u okrajů, ale také uprostřed. Pokud se vprostřed trochu vyboulí, tím lépe. Dobře upečená omeleta je při dotyku prstem pevná a pružná, rozhodně se nepropadá a syrově netřese.

Vyjměte opatrně z trouby - nezapomeňte, že rukojeť pálí! - položte na prkénko a nechte minutu vydechnout. Rozkrájejte na tři nebo čtyři kousky a snadno je s pomocí obracečky vyndejte. Díky tomu, že jste těsto nalévali na rozehřátou pánev do horkého tuku, nemělo by se nic ke dnu přichytit a upečené těsto by mělo snadno vyklouznout. Jednotlivé kousky omelety neskromně posypte cukrem. Nebojte se vytvořit závěj, těsto neobsahuje skoro žádný cukr a ovoce po upečení vykazuje výraznou kyselost. Ihned podávejte.

Recepty pochází z knihy Snídaně u Florentýny, kterou napsala a vydala kuchařka Jana Florentýna Zatloukalová (kucharkaprodceru.cz). 

Autor:
Témata: půst, jídlo, pánev

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...