Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vypalte si vlastní slivovici

Jídlo

  10:53
Stromy klesají pod váhou ovoce, úrodu sbíráte spíše ze země než z větví a při představě zavařování či výroby marmelády vás jímá hrůza? Tak ovoce vypalte! Palírníci vám prozradí, jak na to.

František Vítek (uprostřed), vítěz letošního Jelínkova vizovického koštu destilátů, pěstitelská pálenice Bystřice pod Lopeníkem.František Vítek, vítěz letošního Jelínkova vizovického koštu destilátů, pěstitelská pálenice Bystřice pod Lopeníkem

Proč pálit?
U nás v kraji ještě rodí trnky a pít něco jiného než pálenku z ovoce se nehodí. Pálený ovocný 51% mok má svou vůni a krásu.

Domácí v. kupovaná:
Liší se péčí. Dáváte jí svoji lásku. Pečlivě připravíte nádoby, vlastnoručně posbíráte a přeberete ovoce, často za donucení celé rodiny, sledujete kvašení… Na chlazení používáme vodu z protékajícího potoka, teplota chladiče je proto vždy optimální.

Co lze pálit?
Ze zákona je roční limit 15 litrů čistého alkoholu na hlavu. Pálíme téměř zásadně pouze trnku, hrušku a někdo jablka.
Cena: Nepočítám-li vlastní práci a ovoce, stojí v pálenici 1 litr 100% alkoholu kolem 230 Kč.

Od ovoce ke sklence: Vznik pálenky je většinou rodinná, a především chlapská záležitost. Na závěr je zapotřebí zhodnotit napálené, přijdou kamarádi, blízcí, uspořádáme takovou rodinnou degustaci.

Josef Růžička, pěstitelská pálenice a ovocný lihovar Krnčice.Josef Růžička, pěstitelská pálenice a ovocný lihovar Krnčice

Proč pálit?
Z přebytků úrody ze zahrady získáte levný a velmi kvalitní alkoholický nápoj.

Domácí v. kupovaná:
Pravý ovocný destilát obsahuje pouze alkohol vzniklý kvašením ovoce, žádný průmyslově vyráběný líh, rafinovaný cukr, umělé příchutě a barviva. Chuť je pravá, ovocná. Destilát si nechte vypálit pouze v legálních pěstitelských pálenicích.

Zárukou nejvyšší kvality jsou pěstitelské pálenice provozující zároveň ovocný lihovar, protože ty podléhají mnohem přísnějším předpisům. Největším sdružením je Unie destilatérů. Zda je pálenice ve vašem okolí členem, můžete ověřit na www.ud.cz.

Co lze pálit?
Vše, co vám vyroste na zahradě. Od třešní a meruněk přes jablka a hrušky až po švestky. Podmínkou je pouze dostatečný obsah cukru v ovoci. Ovoce vhodné na přípravu kvasu vám musí chutnat, nesmí být zelené, plesnivé či nahnilé.

Cena:
Odvíjí se od stupňovitosti výsledné pálenky, u 50% je to okolo 120 Kč/litr.

Od ovoce ke sklence:
Hlavní vliv na chuť destilátu má správná příprava kvasu. S tou vám poradí v každé pálenici nebo jej udělají za vás. Kvas se podle typu kolony jednou či dvakrát destiluje. Na Moravě je tradiční destilace dvojitá, která zaručuje výraznější ovocný charakter destilátu.

Zdeněk Chromý, marketingový ředitel závodu RUDOLF JELÍNEKZdeněk Chromý, marketingový ředitel závodu RUDOLF JELÍNEK

Proč pálit?

Hlavním motivem je radost z díla. Především na Valašsku lidé pečují o své stromy v sadech, sami sbírají ovoce (hlavně trnky), připravují kvas a výsledné pálení je bez nadsázky obřad. Je-li motivem levně si pořídit destilát, pečlivě si vyberte palírnu. Některé vykupují ovoce a zakládají jeden hromadný kvas, který vypálí a poté rozdělí mezi "dodavatele ovoce". Nevypálí vám tak vaše vlastní ovoce nebo vlastní kvas, kvalitu ovoce nezkontrolujete. Domácí v. kupovaná: Naše společnost provozuje také pěstitelskou pálenici v areálu závodu ve Vizovicích. Při pěstitelském pálení je příprava kvasu na každém pěstiteli, záleží na kvalitě a výběru ovoce, na správném založení kvasu a určení okamžiku, kdy se jede do pálenice. Většinou se pálí dvakrát. Standardní výroba slivovice RJ se liší v tom, že kromě švestek z vlastních vizovických sadů potřebujeme velké množství ovoce vykoupit (záleží na cukernatosti ovoce) a tradičně se destiluje třikrát. Poté destiláty projdou degustací a laboratorním rozborem. Magický proces přeměny švestky na slivovici je u nás více pod drobnohledem.

Co lze pálit?
V závodě jsme vypálili slivovice, hruškovice, jablkovice, třešňovice, meruňkovice, destilát z višní, oskeruše, ostružin, jahod, malin, piva, kdoule, černého rybízu, borůvek, červeného jeřábu, moravské jaderničky a plané trnky, můžete je tu i ochutnat. Pálit se dá však z více druhů ovoce. Nedávno jsme například zakoupili do muzea broskvovici z roku 1921.

Cena:
220 Kč/litr 100% destilátu, 50% slivovice vychází na 110 Kč/litr.

Od ovoce ke sklence:
Přivezený kvas se pomocí čerpadla načerpá přímo do kotlů a budoucí majitel slivovičky si může během pálení i s přáteli posedět ve stylové místnosti s výhledem přímo na měděné kotle. Během pálení se samozřejmě koštuje a znalecky debatuje.

Autoři: