Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch

Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch | foto: Reprofoto

NEW YORK Je možné zvracet a zároveň se smát? To je otázka, která zřejmě stála za založením dvou internetových stránek, které si berou na paškál rozšířený zvyk lidí, kteří si fotí své jídlo a pak je vystavují na komunitních sítích.

Stránky Someone Ate This (tohle někdo snědl) a Cook Suck (kuchařské příšernosti), které oslavují nepovedené snahy rádoby-labužníků, jsou nechutné a neodolatelné zároveň. A oba tyto servery mají na světě spoustu stoupenců.

"Tenhle server vznikl asi před dvěma lety během vrcholící světové krize focení jídel, kdy si naprosto každý pořizoval snímky vlastního jídla a nikdo netušil proč," říká bloger stojící v pozadí serveru Cook Suck. "Byla to naprostá epidemie. Jednoduše jsem nemohl zůstat stát stranou a sledovat, jak pokračuje to 'mňam-mňam pečené fazole na toustu'." Zakladatel a jediný provozovatel serveru Cook Suck sídlí v australském Sydney a jediné, co o sobě on - nebo ona - prozrazuje, je, že se věkem blíží k třicítce.

'Tortilla místo plenky'

Dvojice stojící za losangeleským serverem Someone Ate This (SAT) prosazuje svou misi ještě o něco důrazněji a zveřejněné fotografie pepří šťavnatými komentáři ("je opravdu ekologické použít tortillu místo dětské plenky, ale pozor, abyste se při večeři nespletli").

"Someone Ate This je jídelní blog, který staví na zábavnosti kuchařských přešlapů, mizerných fotografií a neodpornějších věcí, co si lidi cpou do chřtánu," říká spoluzakladatel Jeffrey Max, třicátník původem z Dallasu. "Naše poselství je: Pokud při vaření odvedete mizernou práci, budeme si z vás dělat srandu." Společně s kamarádem Renem Arielem Sanem spustili SAT v květnu 2012 a jako první zveřejnili fotografii typické oschlé televizní večeře pokryté želatinózně zhoustlou hnědou omáčkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Od té doby dvojice zveřejnila stovky nechutných (vizuálně i doslova) jídel včetně záhadné směsi popsané jako "několik plechovek kočičího žrádla na pánvi", nezdařený pokus o pizzu s popiskem "dermatologova noční můra", anebo plech s cukrovím v podobě (asi) sněhuláčků a komentářem: "Vrať nás do trouby, ať můžeme umřít." Rolovat dolů archivem SAT je skoro stejné jako sedět v pohodlném křesle s pytlíkem smažených brambůrků. Víte, že byste neměli, ale nemůžete se od toho zrádného potěšení odtrhnout. "Chceme jenom, aby se lidi zasmáli," cituje server CNN zakladatele Someone Ate This. "Fotky opravdu ohavných jídel jsme sbírali hodně dlouho," dodal Sano.

Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch

I když je dělí rozlehlá plocha Tichého oceánu, znalci kulinárních nepodarků se pustili do stejné mise a pátrají po správné kombinaci přísad, která jediná zajišťuje požadovaný výsledek. "Dokonalé příšerné jídlo vyžaduje mizernou fotografii, hroznou estetiku servírování, iritující úhel záběru, špatné ingredience a - to je to nejdůležitější - iluzorní dojem skvělosti, falešnou víru, že to, co dotyčný uvařil, je prostě fantastické. Že fotografie vašeho jídla je skutečným dárkem pro nás všechny na Facebooku nebo Instagramu," uvádí Cook Suck.

"Nejdůležitější věc, jak se postarat, aby vaše jídlo vypadalo nechutně, je použít blesk," radí Sano. "A pokud hodíte celé, natvrdo vařené vejce navrch, taky to hodně pomůže." "A ještě se musíte k jídlu co nejvíc přiblížit, nastavit si na fotoaparátu nejmenší možnou ohniskovou vzdálenost," dodává Max.

Autor Cook Suck uvádí, že na jeho serveru je takový provoz, "abych si mohl dopřát jídlo, které se na něm nikdy neobjeví". Sano je konkrétnější; jejich server má asi 15 000 registrovaných stoupenců a denně zaznamenává zhruba 150 000 otevření od 50 000 unikátních návštěvníků. To, co Sano a Max dělají, je baví a nehodlají s tím přestat. Jednu věc od nich ale nečekejte. "Nefotíme si to, co jíme," potvrzuje Max. "Máme rozum." dk spr

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
HVĚZDA MEZI WINDOWS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč