130 let
Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch

Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch | foto: Reprofoto

Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch

Jídlo
  •   6:55
NEW YORK - Je možné zvracet a zároveň se smát? To je otázka, která zřejmě stála za založením dvou internetových stránek, které si berou na paškál rozšířený zvyk lidí, kteří si fotí své jídlo a pak je vystavují na komunitních sítích.

Stránky Someone Ate This (tohle někdo snědl) a Cook Suck (kuchařské příšernosti), které oslavují nepovedené snahy rádoby-labužníků, jsou nechutné a neodolatelné zároveň. A oba tyto servery mají na světě spoustu stoupenců.

"Tenhle server vznikl asi před dvěma lety během vrcholící světové krize focení jídel, kdy si naprosto každý pořizoval snímky vlastního jídla a nikdo netušil proč," říká bloger stojící v pozadí serveru Cook Suck. "Byla to naprostá epidemie. Jednoduše jsem nemohl zůstat stát stranou a sledovat, jak pokračuje to 'mňam-mňam pečené fazole na toustu'." Zakladatel a jediný provozovatel serveru Cook Suck sídlí v australském Sydney a jediné, co o sobě on - nebo ona - prozrazuje, je, že se věkem blíží k třicítce.

'Tortilla místo plenky'

Dvojice stojící za losangeleským serverem Someone Ate This (SAT) prosazuje svou misi ještě o něco důrazněji a zveřejněné fotografie pepří šťavnatými komentáři ("je opravdu ekologické použít tortillu místo dětské plenky, ale pozor, abyste se při večeři nespletli").

"Someone Ate This je jídelní blog, který staví na zábavnosti kuchařských přešlapů, mizerných fotografií a neodpornějších věcí, co si lidi cpou do chřtánu," říká spoluzakladatel Jeffrey Max, třicátník původem z Dallasu. "Naše poselství je: Pokud při vaření odvedete mizernou práci, budeme si z vás dělat srandu." Společně s kamarádem Renem Arielem Sanem spustili SAT v květnu 2012 a jako první zveřejnili fotografii typické oschlé televizní večeře pokryté želatinózně zhoustlou hnědou omáčkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Od té doby dvojice zveřejnila stovky nechutných (vizuálně i doslova) jídel včetně záhadné směsi popsané jako "několik plechovek kočičího žrádla na pánvi", nezdařený pokus o pizzu s popiskem "dermatologova noční můra", anebo plech s cukrovím v podobě (asi) sněhuláčků a komentářem: "Vrať nás do trouby, ať můžeme umřít." Rolovat dolů archivem SAT je skoro stejné jako sedět v pohodlném křesle s pytlíkem smažených brambůrků. Víte, že byste neměli, ale nemůžete se od toho zrádného potěšení odtrhnout. "Chceme jenom, aby se lidi zasmáli," cituje server CNN zakladatele Someone Ate This. "Fotky opravdu ohavných jídel jsme sbírali hodně dlouho," dodal Sano.

Nejhorší jídla slaví na internetu úspěch

I když je dělí rozlehlá plocha Tichého oceánu, znalci kulinárních nepodarků se pustili do stejné mise a pátrají po správné kombinaci přísad, která jediná zajišťuje požadovaný výsledek. "Dokonalé příšerné jídlo vyžaduje mizernou fotografii, hroznou estetiku servírování, iritující úhel záběru, špatné ingredience a - to je to nejdůležitější - iluzorní dojem skvělosti, falešnou víru, že to, co dotyčný uvařil, je prostě fantastické. Že fotografie vašeho jídla je skutečným dárkem pro nás všechny na Facebooku nebo Instagramu," uvádí Cook Suck.

"Nejdůležitější věc, jak se postarat, aby vaše jídlo vypadalo nechutně, je použít blesk," radí Sano. "A pokud hodíte celé, natvrdo vařené vejce navrch, taky to hodně pomůže." "A ještě se musíte k jídlu co nejvíc přiblížit, nastavit si na fotoaparátu nejmenší možnou ohniskovou vzdálenost," dodává Max.

Autor Cook Suck uvádí, že na jeho serveru je takový provoz, "abych si mohl dopřát jídlo, které se na něm nikdy neobjeví". Sano je konkrétnější; jejich server má asi 15 000 registrovaných stoupenců a denně zaznamenává zhruba 150 000 otevření od 50 000 unikátních návštěvníků. To, co Sano a Max dělají, je baví a nehodlají s tím přestat. Jednu věc od nich ale nečekejte. "Nefotíme si to, co jíme," potvrzuje Max. "Máme rozum." dk spr

Autoři: Lidovky.cz, ČTK