Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za špičkovým jídlem vlakem. A do nóbl restaurací

Jídlo

  7:00
Skvělá jídla ze špičkových restaurací vypiplaná mistrem šéfkuchařem z čerstvých lokálních surovin a za ceny, které nezruinují váš rozpočet. Třetí ročník Grand Restaurant Festivalu opět láká hosty do restaurací, které jindy jen míjejí . Letos také nabídne nejedno překvapení - třeba gastronomický výlet 'Mňam vlakem' do Olomouce nebo svíčkovou, která pomůže dobré věci.

Terasa U Zlaté Studně: terina kachních jater Foie Gras s konfinovanými fíky, koňakovým želé a uzeným i kachními prsy. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jídlo je požitek a stále více lidí si uvědomuje, že šetřit se na něm nemá. Grand restaurant festival se snaží přiblížit špičkovou gastronomii i lidem, kteří by si za běžných okolností nemohli návštěvu luxusní restaurace dovolit.

"V nabídce jsou i velmi drahé a někdy trochu 'nóbl' restauranty, ale též podniky kulinářsky výjimečné. Tyto podniky nabídnou své speciality za festivalové ceny," říká zakladatel a pořadatel festivalu Pavel Maurer. Podle něj je zájem o festival veliký a to ze všech koutů republiky. "Zájem je větší, než jsme schopni naplnit. Kvalitní gastronomie již není výsadou pouze hlavního města Prahy a to jsem moc rád," dodává.

Pavel Maurer každoročně sestavuje žebříček nejlepších restaurací v Česku Grand Restaurant.

Pavel Maurer každoročně sestavuje žebříček nejlepších restaurací v Česku Grand Restaurant.

Lákadlem jsou speciality kraje

Gastronomická přehlídka startuje 15. ledna a potrvá celý měsíc, tedy do 15 února. Návštěvníci budou moci poznat 63 restaurací ve 12 krajích České republiky, nezúčastní se pouze Ústecký kraj a Královéhradecký kraj. "Vybíráme ty nejlepší restaurace v daném regionu. Letos s důrazem na lokální suroviny a speciality kraje," vysvětluje Maurer.Takovou je například Bystročické zelí z Olomouckého kraje. Salát z něj naservíruje ke kachním prsíčkům například Trinity hotel v Olomouci.

Kromě regionální či tradiční speciality připraví šéfkuchaři nejlepší jídlo od maminky a mistrovský kousek šéfkuchaři. Ceny se oproti minulému roku nezměnily, za menu zaplatí hosté od 200 do 600 korun, to nejdražší je tříchodové s nápoji. Těšit se můžou například na dušeného daňka na červeném víně, pečeného úhoře s raviolami z červené řepy či glazírovaný hovězí pupek.

Festivalovou ochutnávku již tradičně zakoupí na webu www.grandrestaurantfestival.cz. "Návštěvníci si vyberou co budou jíst, kdy, kde a za kolik. I pro restaurace je tento rezervační systém výhodou, vědí přesně kolik toho uvařit a nemrhají surovinami," říká Maurer.

Autobusem do Plzně, vlakem do Olomouce

Také letos se můžou milovníci dobrého jídla těšit na novinky. Minulý rok byl obrovský zájem o zážitkovou výpravu takzvaný 'Mňam Bus'. Ten bude jezdit i letos a kromě tras po Praze zamíří i do Plzně, kde si návštěvníci k ochutnávkám v restauracích prohlédnou i pivovar. 

Pendolino - ilustrační foto

Novinkou letošního Grand Restaurant Festivalu je 'Mňam Vlak'.

Za gastronomií se ale pojede i po železnici. Novinka nazvaná 'Mňam  Vlak' zahájí festival. "V neděli vyjede pendolino směr Olomouc. Hosté budou samozřejmě sedět v jídelním voze a po cestě budou ochutnávat speciality od šéfkuchaře Jaroslava Sapíka. V Olomouci pak navštívíme tři vybrané restaurace, kde bude degustace pokračovat," vysvětlují organizátoři. I přes poměrně vysokou cenu (3 290 korun), byla tato novinka vyprodána během 14 dnů.

Partnerem celé akce je agentura CzechTourism, která se prostřednictvím projektu Ochutnejte Českou republiku snaží propagovat zajímavé turistické destinace. Důraz klade na regionální kuchyni.

Svíčková pro správnou věc

Nejlepší restaurace roku, kterou podle ročenky Grand Restaurant 2012 vyhrála Terasa U Zlaté Studně, bude 29. ledna podávat speciální svíčkovou. Samozřejmě tu nejlepší, kterou umí šéfkuchař Pavel Sapík uvařit. Výjimečná je i něčím jiným. Pokud si kulinářskou specialitu objednáte, pomůžete nespravedlivě vězněným lidem po celém světě.

Svíčková s domácími knedlíky.

Akci s názvem Svíčková s Amnesty pořádá organizace Amnesty International. Výtěžek z každé porce půjde na pomoc nespravedlivě vězněným lidem z Číny, Sýrie a Íránu. Volba tohoto jídla není náhodná: "Hledali jsme klasický český symbol, který by korespondoval s naším symbolem - svíčkou a přišli jsme na svíčkovou," vysvětlil Mark Martin, ředitel české pobočky, která v roce 2011 oslavila 20 let působení v České republice. "Lidská práva mohou podpořit také milovníci dobrého jídla a ukázat tak, že i láska ke spravedlnosti může procházet žaludkem," dodal Marin. Akce je zároveň slavnostním zakončením kampaně 3 minuty stačí za svobodu pro nespravedlivě vězněné.

Na webových stránkách www.3minutystaci.cz nebo www.amnesty.cz můžete podepsat petici a dozvědět se o akci víc.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat