Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
26. dubna 2017 6:48 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Zachraň jídlo: Nevyhazujte starý chleba, připravte z něj lahodný dezert

Nemít na chleba znamená být v nouzi. Chléb je základní potravina, ke které člověk chová úctu už od pradávna. Křupavý krajíc se solí býval tradičním pohoštěním pro hosty a nesměl chybět v žádné domácnosti. V těch českých a evropských dnes rozhodně nechybí. Naopak, mají ho až moc.

Pečivo je nejčastěji vyhazovanou potravinou – kupujeme ho tolik, že ho nestíháme včas spotřebovat. V Evropské unii se každoročně vyhodí 88 milionů tun potravin, největší část tvoří právě pečivo.

Přitom jsou možnosti, jak z již lehce unaveného pečiva, které už tolik nekřupe, vytvořit lahodný dezert. Ve videoreceptu Zachraň jídla uvidíte, jak ze starého suchého chleba vyrobit skvělý pudinkový dezert, u kterého by málokdo odhadl základní surovinu. Recept je jednoduchý a výroba této dobroty trvá jen pár chvil.

V sérii záchranářských videí se snaží iniciativa Zachraň jídlo ukázat, jak se dají využít zbytky potravin a poukázat na zbytečné plýtvání jídlem v domácnostech.

Zachraň jídlo

Skupina Zachraň jídlo se problémem plýtvání v zemědělství zabývá už od roku 2014, kdy během úspěšného happeningu Tisíc kilo rozdala u Národního divadla 2,5 tuny mrkví, cibulí a brambor, které neprošly výběrem. V roce 2015 uspořádala happening Křivá polévka, kdy se na stejném místě rozdalo 2 000 porcí polévek z nevyhovující zeleniny.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.