26. dubna 2017 6:48 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Zachraň jídlo: Nevyhazujte starý chleba, připravte z něj lahodný dezert

Nemít na chleba znamená být v nouzi. Chléb je základní potravina, ke které člověk chová úctu už od pradávna. Křupavý krajíc se solí býval tradičním pohoštěním pro hosty a nesměl chybět v žádné domácnosti. V těch českých a evropských dnes rozhodně nechybí. Naopak, mají ho až moc.

Pečivo je nejčastěji vyhazovanou potravinou – kupujeme ho tolik, že ho nestíháme včas spotřebovat. V Evropské unii se každoročně vyhodí 88 milionů tun potravin, největší část tvoří právě pečivo.

Přitom jsou možnosti, jak z již lehce unaveného pečiva, které už tolik nekřupe, vytvořit lahodný dezert. Ve videoreceptu Zachraň jídla uvidíte, jak ze starého suchého chleba vyrobit skvělý pudinkový dezert, u kterého by málokdo odhadl základní surovinu. Recept je jednoduchý a výroba této dobroty trvá jen pár chvil.

V sérii záchranářských videí se snaží iniciativa Zachraň jídlo ukázat, jak se dají využít zbytky potravin a poukázat na zbytečné plýtvání jídlem v domácnostech.

Zachraň jídlo

Skupina Zachraň jídlo se problémem plýtvání v zemědělství zabývá už od roku 2014, kdy během úspěšného happeningu Tisíc kilo rozdala u Národního divadla 2,5 tuny mrkví, cibulí a brambor, které neprošly výběrem. V roce 2015 uspořádala happening Křivá polévka, kdy se na stejném místě rozdalo 2 000 porcí polévek z nevyhovující zeleniny.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz