10. května 2017 6:13 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Zachraň jídlo: Pórková nať je nejzdravější část pórku, zužitkujte ji

Zelená část pórku rozhodně není na vyhození. Oproti bílé části obsahuje až dvojnásobné koncentrace vitamínů A, B, C, E a má skvělé antioxidační účinky, které lidé využívali již ve starověku. Pórková dieta se často doporučuje na jarní pročištění organismu.

Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu.

Pórek - ilustrační foto.

Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne. Přitom právě zázračně zdravé zelené listy skvěle doplní jak polévku, tak zeleninové jídlo či salát.

Zachraň jídlo v dalším receptu představuje takzvané „stir fry“, čili na pánvi restovaný zeleninový mix. Tohle jídlo má nekonečně mnoho variací a je to jeden z nejsnazších „záchranářských“ receptů. Pokaždé může chutnat jinak, záleží jen na zvoleném koření a ingrediencích. Můžete dokonce přidat i luštěniny nebo zbytek masa z nedělního oběda.

Zachraň jídlo

Skupina Zachraň jídlo se problémem plýtvání v zemědělství zabývá už od roku 2014, kdy během úspěšného happeningu Tisíc kilo rozdala u Národního divadla 2,5 tuny mrkví, cibulí a brambor, které neprošly výběrem. V roce 2015 uspořádala happening Křivá polévka, kdy se na stejném místě rozdalo 2 000 porcí polévek z nevyhovující zeleniny.

apeAlena Pecháčková

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?