Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Zachraň jídlo: Pórková nať je nejzdravější část pórku, zužitkujte ji

Zelená část pórku rozhodně není na vyhození. Oproti bílé části obsahuje až dvojnásobné koncentrace vitamínů A, B, C, E a má skvělé antioxidační účinky, které lidé využívali již ve starověku. Pórková dieta se často doporučuje na jarní pročištění organismu.

Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu.

Pórek - ilustrační foto.

Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne. Přitom právě zázračně zdravé zelené listy skvěle doplní jak polévku, tak zeleninové jídlo či salát.

Zachraň jídlo v dalším receptu představuje takzvané „stir fry“, čili na pánvi restovaný zeleninový mix. Tohle jídlo má nekonečně mnoho variací a je to jeden z nejsnazších „záchranářských“ receptů. Pokaždé může chutnat jinak, záleží jen na zvoleném koření a ingrediencích. Můžete dokonce přidat i luštěniny nebo zbytek masa z nedělního oběda.

Zachraň jídlo

Skupina Zachraň jídlo se problémem plýtvání v zemědělství zabývá už od roku 2014, kdy během úspěšného happeningu Tisíc kilo rozdala u Národního divadla 2,5 tuny mrkví, cibulí a brambor, které neprošly výběrem. V roce 2015 uspořádala happening Křivá polévka, kdy se na stejném místě rozdalo 2 000 porcí polévek z nevyhovující zeleniny.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....