Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Žádné ťukání. Jak pít sake a k jakému jídlu se hodí?

Jídlo

  5:36
Kvašený rýžový nápoj sake je součástí japonské kultury již více než 2000 let. V posledních desetiletích stoupá jeho vliv také v dalších státech Ameriky i Evropy, včetně České republiky. Sake se stalo nedílnou součástí světové gastronomie a snoubí se nejen s japonskými pokrmy, ale také s různorodou mezinárodní kuchyní. Sake si již dnes můžete vyzkoušet i u nás, jak ve vybraných restauracích, či se jej vychutnat v klidu domova.

Sake se může podávat studené i teplé. Záleží na ročním období a také samotném druhu. Lehká sake chutnají lépe studená, kolem 5OC, čím jsou hutnější, tak snesou vyšší teplotu. Teplé sake má nejvyšší teplotu 30 0C. Ohřívá se ponořením lahve do horké lázně. 

Vaření, tak jak známe například u svařáku z vína se tady rozhodně nedoporučuje. Servíruje se poté do keramických či dřevěných lakovaných číšek o objemu půl decilitru. Při stolování na svůj protějšek miskou pouze pokyňte. Ťukání sklenic se u sake nepraktikuje. Japonci vždy ještě pronesou známé „Campai“, což doslova znamená „Pijte do dna.“

Tradiční výroba sake

Jak sake chutná

Pro milovníky vína to bude chvíli nezvyk. Sake neobsahuje tak velké množství kyselin. I přesto lze rozeznat sake sladší či naopak trpčí. Byť je tento kvašený nápoj vyráběn doslova z vody a rýže, nezřídka kdy můžete cítit i chutnat ovocné tóny, například i manga.

Sake se vyznačuje vysokým obsahem aminokyselin a má velký potenciál zdůraznit a doplnit chuť jídel. Přirozeně se hodí k typické japonské kuchyni jako jsou ryby, mořské plody či sushi. Spárovat jej však překvapivě můžete i s evropskými pokrmy. Zvláště chuťově výraznější sake se skvěle doplňují s prosciuttem, sýry, včetně těch plísňových nebo také čokoládou.

Autor:
Témata: Česko, Evropa, Amerika