Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

ZAHÁLKA: Palmovému oleji se vyhýbám. Kvůli zdraví i etice

Jaroslav Zahálka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Zahálka | foto: Lidovky.cz

V současné době se v mediích a na sociálních sítích začal hodně řešit palmový olej. Takže i mne se tato problematika dotkla a to z mnoha důvodů. V Indonésii hoří pralesy. Musí ustoupit plantážím pro pěstování palmy olejné. Ale jde i o pralesy v Latinské Americe, Karibiku, Asii nebo Africe.

Vzniká obrovské množství emisí, mizí živočišné druhy, které jsou masivně vybíjeny jako škodná a mizí „plíce planety“. V současnosti je palmový olej na prvním místě v žebříčku produkce rostlinných olejů.

Spousta lidí si stále myslí, že nás se tento problém netýká..je to přece na druhé straně světa. Ale jde i o naše zdraví. Palmový olej se samozřejmě nepoužívá pouze v potravinářství, je složkou drogistického zboží stejně jako biopaliv.

Při vaření se snažím v co největší míře spotřebě tohoto oleje vyhýbat. Proč? Vedou mě k tomu jak etické, tak i zdravotní důvody. Palmový olej obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, které mají špatný účinek na cévy a zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Konzumovány v malém množství nejsou samy o sobě až tolik zdraví škodlivé. Když si jednou za čas namažete chleba sádlem, taky se Vám nic zásadního nestane. Horší je ovšem fakt, že palmový olej konzumujte v podstatě ve všem, co koupíte v supermarketu. Od pečiva, přes cukrovinky, margarín až po dětskou výživu. Ano, i tam ho můžete najít.

Jaroslav Zahálka

Jaroslav Zahálka je šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích.

Já raději použiji v kuchyni olej slunečnicový nebo řepkový. S oběma se musí pracovat šetrněji, protože mají nižší bod přepálení než olej palmový. Ale obsahují množství mono nenasycených kyselin a omega 3 a 6 mastné kyseliny, které jsou zdraví prospěšné. Pro studenou kuchyni používám výhradně za studena lisovaný panenský olivový olej, nebo řepkový, který sedá sehnat u nás ve velmi dobré kvalitě. Má svou specifickou chuť a hodí se v podstatě ke všemu.

Při ochraně našeho zdraví by neměla být rozhodující pouze cena kupovaných produktů. Přemýšlejte o tom, co kupujete, co jíte. Já sám si produkty pečlivě vybírám, zajímám se o složení. Je to sice mravenčí práce, ale vyplatí se. Chci svému hostu nabídnout to nejlepší, co na trhu můžu dostat. Rád používám i sádlo, které si vyškvařím z Přeštického selátka, nebo Mangalici, kde je jejich tuk vysoce kvalitní a obsahuje velké množství tzv. dobrého cholesterolu.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Jakub Přibyl, šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka a nově také pivní someliér Robert Demeter, který je pivním specialistou pivotéky Pípa - Beer Story.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...