Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zázračná bylinka nahradí cukr. Vypěstujte si doma stévii

Jídlo

  7:00
PRAHA - Bílý strašák, tak se přezdívá cukru. Je postrachem nemocných cukrovkou i lidí bojujících s nadváhou. Zdá se, že má možná odzvoněno. Nahradí ho nenápadná rostlinka, která se pomalu objevuje ve sladkých nápojích i cukrovinkách? Co všechno stévie umí? A jak ji pěstovat doma?

Zázračná rostlinka stévie nahradí cukr. Jak ji vypěstovat? foto: Shutterstock

Tropická bylinka pochází z Jižní Ameriky, kde je v kuchyni běžně užívána. Má řadu prospěšných zdravotních účinků. Nejčastěji je ale využívána díky své sladivosti. Uvádí se, že je 300krát sladivější než běžně užívaná sacharóza. Je nekalorická, takže je vhodná i pro diabetiky.

Koupíte rostlinu i semínka

Navíc nezpůsobuje kazivost skloviny, z jejích listů si můžete vyvařením snadno vyrobit ústní vodu, která chrání zuby před kazy a brání vzniku paradentózy. Přidávat ji můžete také do nápojů, účinky zůstanou stejné. Na oslazení konvice čaje vám postačí dva až tři najemno nasekané lístky.

A na jaká sladidla si dát pozor?

A kde rostlinu seženete? Můžete si v zahradnictví koupit už vzrostlý keříček, běžně ho nabízejí i velké zahradnické řetězce. Vypěstovat stévii můžete i od semínek. V obchodech se ptejte na semena Stévie sladké či Sladké trávy. V balení najdete pět malých kuliček, nebojte se výsledku, ujme se zpravidla většina.

Vyklíčí na vlhké vatě jako jiná semínka. Poté je můžete zasadit do malých květináčků a sledovat, jak se jim daří. Rostlinky mají rády polostín, čím častěji ale budou vystaveny sluníčku, tím budou lístky sladší. V létě můžete stévii pěstovat v záhonku venku, na podzim ji ale musíte přemístit do květináče, který bude v pokojové teplotě. Nesnese totiž teploty nižší než 10 stupňů.

Zázračná rostlinka nahradí cukr. Jak ji vypěstovat?

Lístky sbírejte jednou za měsíc, rostlinu jednoduše otrhejte, rychle znovu obroste. Jídla a nápoje můžete sladit čerstvou i usušenou stévií. Pokud si lístky usušíte, vydrží vám v uzavřené nádobě celé týdny.

Pozor na etikety

Pokud ale stévii doma pěstovat nemůžete, nebo se vám nechce, můžete si koupit už zpracované tabletky, prášky či pasty. V obchodech se objevila i nabídka nápojů a jídel doslazovaných stévií. Dejte ale pozor, většinou jí je ve výrobcích jen zanedbatelné množství a zbytek obstarají umělá sladidla. Čtěte tedy pozorně složení na etiketě.

S množstvím stévie při vaření to nepřežeňte, většinou na jídlo postačí pár rozemletých lístečků. S dávkováním je to ale složité, každý má jiné návyky, zkoušejte tedy opatrně. Nečekejte také chuť bílého cukru. Stévie připomíná spíše lékořici.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...