Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zázračná houba kombucha. Nevábná chuť, zato léčivé účinky

Jídlo

  11:27
V pětilitrové zavařovací sklenici se v tmavě hnědém nálevu vznáší podivná medúza. Jako by někdo mořskou příšeru uvěznil do zavařovačky a choval jako domácího mazlíčka.

Ve sklenici ovšem neplave živočich, kterého většina z nás zná z vlastní a většinou velmi nepříjemné zkušenosti od moře. V zavařovačce totiž v oslazeném čaji plave kombucha (kombuša) neboli čajová "tibetská houba". Vůní by kombucha sice dokázala odradit i silnější jedince, ale miliony lidí na světě na ni nedají dopustit. Což dokazuje i fakt, že nápoje na bázi kombuchy pronikly už i do super- nebo hypermarketů. Půllitr podivně vyhlížející a většinou lehce zakalené tekutiny tak můžeme najít hned mezi regály s pivem a Coca Colou.

Podle některých odborníků je sladkokyselý nápoj z kombuchy, chuťově podobný burčáku, přímo superzdravý. Kombucha má celou řadu příznivých účinků na lidský organismus. Pití kombuchy může zmírnit, nebo dokonce léčit artritidu, ateriosklerózu, bolesti hlavy nebo cukrovku. Samotná kombucha, což je vlastně mix různých kultur kvasinek a bakterií, produkuje celou řadu zdraví prospěšných látek, přičemž nejdůležitější jsou kyselina glukonová a glukoronová.

Kombucha

Kombuchou byl prý léčen i bývalý americký prezident Ronald Reagan. Lékaři mu zhoubný nádor léčili chemoterapií a kombuchovým nápojem. 

O léčivých účincích kombuchy píše i ruský spisovatel Alexandr Solženicyn v knize Souostroví Gulag.

Nápoj ze zázračné houby se prodává s mnoha příchutěmi. Oblíbená je meduňková nebo heřmánková.

Kombuchový nápoj pijí i celebrity v Hollywoodu, například režisér Oliver Stone, herečky Daryl Hannah, Linda Evans nebo Madonna.


 Tyto dvě látky si sice lidské tělo vyrábí v játrech samo, ovšem jen v míře, která je například pro člověka žijícího v smogem zamořeném městě velmi malá. Neodbourané škodliviny se tak člověku pomalu ukládají v tukových tkáních a mohou v těle zapříčinit celou řadu nepříjemností. Látky obsažené v kombuše, zejména kyselina glukoronová, na sebe škodliviny vážou a odvádí je močí z těla.

Dietolog a odborník na výživu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Pavel Suchánek soudí, že kombucha může pomoci jen někomu. "Mohou být lidé, kterým kombucha může pomoci, a lidé, kterým nepomůže ani trochu. Je to spíše otázka víry. Ta houba produkuje určité látky, které mají pozitivní účinky, ale je problém s uchováváním té houby a jejím předáváním," říká Suchánek.

Nevábný vzhled i chuť. Ale o to blahodárnější účinky. Príprava nové kombuchové várky.

S tím souhlasí i prezident Aliance poradců pro výživu Ivan Mach: "Kombucha samozřejmě obsahuje celou řadu velmi zdraví prospěšných látek. Na každého člověka ale může působit jinak. Stejně jako na každého člověka působí jinak léky. Mohou vám pomoci, ale mohou i uškodit. Kombucha prošla lidovým léčitelstvím ve Střední Asii a dnes se zkouší u nás. Je otázkou, jak dobře se projeví." Kombucha navíc obsahuje mnoho trávicích enzymů, které se ve stravě moderního člověka vyskytují jen velmi málo. "Ten nápoj je zdravý právě díky enzymům. Strava, kterou jíme, je většinou neživá a je velmi dobré, když přidáme cokoli, co enzymy má.

Kombucha nám díky tomu může spravit zažívání. Sama jsem ji pila a jedinou nevýhodou byl cukr obsažený v nápoji. Na cukru totiž kombucha kvasí, ale může to být dobrý doplněk pitného režimu," soudí výživová poradkyně a ředitelka centra Wellnessia Monika Divišová.

Nápoj ze zázračné houby se prodává s mnoha příchutěmi. Oblíbená je meduňková nebo heřmánková.

Čínský dar

Kombucha má také velmi zajímavou minulost. Původně pochází z asijské části Ruska, kde ji tamní obyvatelé pili po staletí. Do širšího povědomí se ale dostala až v devatenáctém století, kdy její pozitivní účinky začali zkoumat vědci. Většího rozšíření se kombuše dostalo až po druhé světové válce. V bývalém Sovětském svazu totiž po roce 1945 značně stoupal počet nádorových onemocnění. Ve dvou krajích na středozápadním Uralu ovšem lékaři zaznamenali, že obyvatelé trpí onemocněním mnohem méně. V Solikamsku a Bereznicích proto byly ustanoveny dvě výzkumné skupiny odborníků, které měly záhadu vysvětlit. Vědci porovnávali životní prostředí obou oblastí s ostatními, kde lidé trpěli závažnými chorobami. Nakonec však zjistili, že v Solikamsku a Bereznicích není o nic lepší životní prostředí než jinde. Dokonce laboratorní rozbory prokázaly, že obyvatelé těchto dvou oblastí jsou na tom, alespoň co se týče životního prostředí, ještě hůře než ostatní oblasti. Vědci si podivný případ vůbec nedokázali vysvětlit. Navíc v obou oblastech bylo mnohem méně opilců a opileckých trestných činů, přestože tamní lidé pili úplně stejně jako jinde.

Na zdraví

Kombucha obsahuje množství zdraví prospěšných látek:

Kyselina glukoronová – pročišťuje organismus, povzbuzuje správnou funkci imunitního systému a látkovou výměnu, napomáhá odbourávání cholesterolu, je stavební látkou mnohých důležitých polysacharidů, které tvoří vazivo či chrupavku.
Kyselina mléčná – údajně brání vzniku rakoviny.
Vitaminy – B1, B2, B3, B6, B12, C.
Kyselina listová – metabolismus bílkovin, tvorba červených krvinek, zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a syntézu nukleových kyselin, má preventivní účinky proti rakovině a dalším nemocem.

Záhadu nakonec pomohla vyřešit náhoda. Jeden z vedoucích lékařů výzkumného týmu šel navštívit jednu ze sledovaných rodin. Traduje se, že doma byla jen babička, která lékaře pohostila šálkem neznámého nápoje. Babička lékaři vysvětlila, jak nápoj připravuje, a prozradila mu, že v obou zkoumaných oblastech jej pije každá rodina. Je to prý tradice, která trvá po staletí. Houbu prý věnovali Číňané ruskému carovi, který ji pak věnoval svému lidu, aby si každý mohl připravit léčivý nápoj.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...