Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbylo vám jídlo, které nechcete? Objednejte si auto a darujte ho

Jídlo

  6:56
Přehnali jste to s nákupy, nebo vám doma po svátcích zbylo jídlo a suroviny, které neupotřebíte? Zavolejte speciální vůz, který zdarma přijedete a potraviny odveze lidem, kteří ho potřebují.

Zbylo vám jídlo, které nechcete? Objednejte si auto a darujte ho foto: Shutterstock

Díky sbírce potravin, kterou pořádá iniciativa Zachraň jídlo, si může kdokoliv s aplikací Uber zdarma objednat domů nebo do kanceláře speciální vůz, který trvanlivé potraviny naloží a odveze do Potravinové banky Praha.

ČTĚTE TAKÉ:

„Snažíme se, aby si lidé uvědomovali cenu jídla a plýtvali jím co nejméně. Po vánočních svátcích a Silvestru zbývají v domácnostech zásoby, které se ne vždy spotřebují. Místo toho, aby se zkazily, mohou je lidé věnovat a pomoci tím lidem bez domova nebo z azylových domů. Doufáme, že tahle jednoduchá aplikace darování jídla lidem zjednoduší,” říká Adam Podhola ze Zachraň jídlo.

Jak to funguje?

Ve středu 14. ledna od 10 do 18 hodin otevřete aplikaci, zvolte možnost “Daruj jídlo” a objednejte si vůz, který vaše dary vyzvedne zcela zdarma. Pokud nemáte chytrý telefon, můžete jídlo doručit ve stejný den a čas do kavárny Café Neustadt.

Zbylo vám jídlo, které nechcete? Objednejte si auto a darujte ho

Stačí jedno kliknutí a můžete pomoci organizacím, které to nejvíce ocení: azylové domy, dětské domovy a sociální zařízení. Potraviny, které iniciativa shromáždí poputují do Potravinové banky Praha. Ta jídlo dál redistribuje svým partnerům jako jsou například Klokánek, Naděje nebo Armáda Spásy.

Jaké potraviny darovat? „Nejvíc můžete pomoct darováním trvanlivých potravin jako jsou konzervy, instantní polévky, cukr, čaj, káva, luštěniny, těstoviny, rýže, olej, džemy, cereálie, nápoje v tetrapaku a hygienické potřeby. Jako poděkování za vaši štědrost na vás bude čekat sladká maličkost od Orionu,“ říká jeden ze spoluzakladatelů iniciativy Zachraň jídlo Anna Strejcová.  

Zachraň jídlo

Zachraň jídlo je nezisková organizace založená v Praze v roce 2013. Jejím posláním je ve společnosti rozproudit debatu o plýtvání potravinami, vzdělávat a nabízet řešení všem aktérům ve výrobě, distribuci a spotřebě jídla. Do povědomí veřejnosti vstoupila např. díky akcím Hostina pro tisíc v září 2013 a o rok později happeningem Tisíc kilo.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat