Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nebe v hubě. Troška vydal kuchařku, recepty ho ale nezajímají

Jídlo

  6:12
PRAHA - Dobrého jídla není nikdy dost, tvrdí režisér a scenárista Zdeněk Troška, který se označuje za všežravce. Před osmi lety uvedl na trh svou kuchařskou knihu pojmenovanou podle jednoho z receptů Nebe v hubě a nyní představil její pokračování pod názvem Nebe v hubě 2 aneb Čertův švagr.

Zdeněk Troška při natáčení. foto: www.babovresky.com

„Co je platná žhavá náruč manželky, nebo spíš, milenky, a srdce plné lásky, když je sporák studený a lednička prázdná,“ tvrdí populární filmař už na první stránce. Připomíná, že v první kuchařce sepsal mnoho jídel rychlých, chutných a hlavně snadných, která svede i jen pouhý návštěvník kuchyně, procházející většinou omylem kolem sporáku jako okolo dřímajícího dinosaura.

Babovřesky a recepty

V novince se podobně soustředil na pomazánky, saláty, polévky i polozapomenutá jídla, ale i na krmě, jejichž recepty ho při natáčení zásobily babky z jeho posledního babovřeského komediálního opusu.

„Taková dobře připravená šumavská topinka je někdy víc než pugét tulipánů,“ dodal Troška, který své kulinářské návody v knize prozrazuje jaksi mimochodem, v rámci svého vyprávění a vzpomínek na veselé příhody z natáčení. Nic neváží ani neměří, přípravu podrobně nepopisuje a dodává, že je přece tisíc variací na dané téma, jen se nebát pokaždé vytvářet jiný originál.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejprve prý výzvu šéfky bratislavského nakladatelství Noxi, aby připravil další kuchařku, když ta minulá vyšla během sedmi let pětkrát, odmítl. „Dneska už je přece všude tolik kuchařek a receptů v každém časopise, internetu a spousta televizních pořadů o vaření, že jen čekám, kdy začne vařit Hurvínek s Máničkou nebo Krteček,“ vysvětlil. Nakonec se však nechal ukecat, sedl si a vzpomínal, co dobrého za poslední dobu snědl, komu si řekl o recept a kam ho založil.

„Lidi mají málo času“

„Je tolik jídel mezi lidmi, že je stojí za to připomenout a šířit dál,“ řekl Troška. Nejraději má lidové „vychytávky“, přitom snadné a dobré. Uznává i cizokrajné kuchyně od Vietnamu přes Etiopii, Francii či Rusko. Miluje rajčata, vejce, luštěniny a těstoviny. Nedá dopustit na cibuli, česnek, marjánku, pepř a libeček - tady základ kuchyně našich babiček a o české kuchyni tvrdí, že je zdravá.

„Lidi dneska mají málo času - a proto každý takový recept je s velkou radostí přijímán,“ dodal. Jako všežravec si prý nevybírá, ale nemusí dvě věci: škraloup na mléku a kozí sýr.

Autoři: ,