Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelená krev. Mladý ječmen bojuje nejen s civilizačními chorobami

Jídlo

  6:53
Jsou plné vitaminů, minerální látek, antioxidantů či enzymů. Zelené superpotraviny v prášku či tabletách konzumuje čím dál tím více vyznavačů zdravé výživy. V čem je ale například mladý ječmen tak výjimečný?

Mladý ječmen foto: Shutterstock

Mladý ječmen je pravděpodobně nejstarší zelenou potravinu, kterou už Římané používali jako doplněk stravy s mimořádným obsahem antioxidantů, vitamínů a minerálů. V antických textech lze najít zmínky o mladém ječmenu. Původně však nebyl tepelně, ani chemicky ošetřovaný, a proto si zachovával všechny enzymy a zdraví prospěšné látky.

Mladý ječmen

Zelený ječmen se sklízí v raném stadiu, když je ještě zelený. V této fázi má totiž nejvíce účinných a zdraví prospěšných látek. Pěstuje se po celém světě za přísných podmínek bez použití pesticidů. V současné době se nejčastěji konzumuje jako šťáva, kterou lze připravit doma z prášku nebo v tobolkách. Ječmen se suší velmi rychle při nízké teplotě, díky tomu si udrží co nejvíce vitamínů a dalších důležitých látek.

Mladý ječmen, kterému se také říká „zelená krev“, obsahuje koktejl vitaminů (C, E, B1, B2, B6, beta-karoten), vápník, draslík, železo, kyselinu listovou, hořčík a chlorofyl - zelené barvivo. Právě díky chlorofylu se z mladého ječmene stal nepostradatelný doplněk stravy. Chlorofyl je svým složením velice podobný hemoglobinu, od lidské krve ho odlišuje pouze jeden atom. Hemoglobin obsahuje atom železa, chlorofyl atom hořčíku.

Podle vědců chlorofyl může zabránit vzniku ledvinových kamenů, ulevuje od bolesti, stabilizuje krevní tlak a dýchání, posiluje srdeční sval, odvodňuje, zvyšuje odolnost organismu a zabraňuje předčasnému stárnutí. Ječmen ale obsahuje také antioxidanty, které dokáží velmi účinně bojovat proti volným radikálům, které jsou zodpovědné nejen za stárnutí organismu, ale do určité míry i za vznik rakoviny.

Ječmen se musí sklízet zelený

„Nevhodná strava, stres, únava, to vše se podepisuje na naší celkové náladě a tělesném stavu. Přírodní detoxikace je ideálním prostředkem, jak tělu dodat novou sílu. Při očistě organismu je mladý ječmen ideální, obsahuje vysoký podíl zdravého chlorofylu a patří k bohatým zdrojům beta-karotenu,“ říká Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

Díky svému složení je mladý ječmen také k nezaplacení při onemocnění kůže. Pomáhá například zlepšit akné, ekzémy i atopickou dermatitidu. Další jeho předností je, že je silně zásadotvorný, udržuje pH v těle v rovnováze.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat