Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Chceme budoucnost vyžrat, nebo na ni vyzrát? V Aeru proběhne festival o potravinách a životním prostředí

Mléčný komplex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléčný komplex | foto: Země na talíři

O tom, že politici podporují biopaliva, o zemi zaplavené plasty, ale také o tom, že zemědělství nemusí drancovat planetu a z mléka se stal miliardový byznys. Filmy s touto tématikou představí festival Země na talíři, který probíhá od úterý do čtvrtka v pražském kině Aero.

Chceme svou budoucnost vyžrat, nebo (na ni) vyzrát? Tak zní podtitul festivalu, který již po osmé proběhne v Praze. 

Festival dokumentárních filmů přinese podnětné zahraniční snímky v české premiéře s českými titulky, jako například úspěšný snímek Brčka o jednorázových plastech nebo Zelené zlato, snímek, který zajímavě informuje o vývoji a politickém zákulisí podpory biopaliv. 

Kromě toho se diváci budou moct zapojit do poutavých debat s hosty, jako například s europoslancem Pavlem Pocem, uznávanou food blogerkou Kamilou Rundusovou alias Kamu nebo s Martinou Kovářovou, ředitelkou biodynamického statku Bemagro.


Naději a možná řešení přináší hned první den festivalový snímek Sustainable: Potraviny v jiném světle. Film zavede diváky na farmu Martyho Travise, který se na vlastním příkladu snaží demonstrovat, že zemědělství může být zároveň výdělečné i ohleduplné k životnímu prostředí. Na cestě k „lepší“ budoucnosti je však nutné změnit mnohé, doposud běžné praktiky. Například přestat znečišťovat půdu chemikáliemi, což zažívají obyvatelé Havaje ve filmu Ostrov Země.

Další ze snímků se vydává do světa mléčného průmyslu. Skoro každý z nás na kravském mléku vyrůstal. Z obalů na nás hledí přesvědčivé slogany, které slibují, že budeme zdraví a silní. Je tomu ale opravdu tak? Jak ukazuje film Mléčný komplex, z tohoto zdánlivě nevinného produktu je dnes miliardový byznys. S životně důležitými tekutinami je také neodmyslitelně spjat film Děkujeme za déšť. V mnoha zemích světa už totiž voda přestává být samozřejmostí a tváří tvář změně klimatu začíná boj o přežití.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...