Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Známe 100 nejlepších moravských a českých vín

Jídlo

  7:00
Lidovky.cz přinášejí ucelený přehled stovky nejlepších českých a moravských vín, která byla letos zařazena do valtického Salonu vín.
Vína - ilustrační foto

Vína - ilustrační foto foto: Shutterstock

Otvírá se tak jedinečná příležitost pro znalce a milovníky vína, na

Otevírací doba degustační expozice

Aktuální otevírací doba veřejné degustační expozice Salonu vín ČR:
úterý - čtvrtek:        9h30 - 17h
pátek - sobota:      10h30 - 18h
neděle
(červen až září)     10h30 - 17h

Otevřeno celoročně kromě února, kdy probíhá příprava expozice nového ročníku.

Otevírací doba, programy a ceny platí pro rok 2011. O aktuální pracovní době, programech a cenách se informujte na www.salonvin.cz

jednom místě ochutnat ucelený soubor reprezentující celou domácí produkci. Ochutnat, a samozřejmě také zakoupit.

Jaká vína mohou být do valtického Salonu vín zařazena?

Pouze ta, která uspěla na některé z nominačních soutěží či výstavách. Nicméně všechny přihlášené vzorky se ve Valticích znovu hodnotí v odborných komisích, jejichž členové mají degustátorské zkoušky složené podle evropských norem.

Z přihlášených 498 úspěšných vín tyto komise letos vybraly konečnou stovku těch nejlepších z nejlepších a to bez určení pořadí.

Čtěte také:

V Salonu jsou vína řazena podle barvy, odrůd a cukernatosti. Bílá, růžová, červená, sekty a vína sladká a speciální jako jsou třeba ta ledová a slámová. Neznamená to tedy, že víno prezentované na prvním místě je nejlepší a sté nejhorší. Za pozornost zato stojí také mnohasetkorunové cenové rozpětí mezi jednotlivými špičkovými víny.

Kategorie vín

Stolní víno
Je připravováno z hroznů, které dosáhly cukernatosti alespoň 11°. Na etiketě nesmí být uváděna odrůda ani ročník

Zemské víno
Stolní víno vyrobené z hroznů sklizených na vinici vhodné proSklizeň vína - ilustrační foto. jakostní víno. Nebyl však překročen nejvyšší hektarový výnos a hrozny musí dosáhnout alespoň 14°cukernatosti. Na etiketě může být označena odrůda a zeměpisné označení

Jakostní vína s přívlastkem
Podle stupňů cukernatosti se přívlastková vína označují jako: Kabinet – hrozny musí dosáhnout cukernatosti nejméně 19°
Pozdní sběr – cukernatost nejméně 21°
Výběr z hroznů – cukernatost nejméně 24°
Výběr z bobulí – cukernatost nejméně 27°
Výběr z cibéb – víno se vyrábí z bobulí napadených ušlechtilou plísní šedou nebo z přezrálých bobulí (hrozinek, které dosáhly cukernatosti nejméně 32°.

Ledové víno – Připravuje se z hroznů s cukernatostí nejméně 27°. Hrozny se sklízí zmrzlé, když teplota dosáhne mínus sedmi a méně stupňů

Slámové víno – připravuje se z vyzrálých hroznů, které musí být před lisování uloženy nejméně tři měsíce na slámě či rákosu. Nebo jsou zavěšeny ve větraném prostoru. Mošt musí mít cukernatost nejméně 27°.

Víno originální certifikace (VOC) – pochází z přesně vymezené lokality a vybraných odrůd. Takovou lokalitu s označením VOC máme zatím jenom jednu ve znojemské vinařské podoblasti.)


Co nás tedy v letošním Salonu čeká. Oproti minulým letům přibylo vín červených. Do Salonu jsou totiž nově řazena vína z klimaticky příznivých ročníků končících rokem 2009. Je jich zde 39 a další dvě vína růžová, například v roce 2007 bylo do Salonu zařazeno jenom 35 červených vín.

Dále zde tedy najdeme 57 vín bílých a dvě zbývající do stovky jsou vína šumivá. Nejvíce zastoupenou odrůdou je letos Rulandské modré s devíti vzorky. Teprve na druhém a třetím místě jsou s osmi vzorky bílá vína pocházející z odrůd Ryzlink rýnský a Sauvignon.

*** 

Nejúspěšnějšími vinařskými podoblastmi jsou letos Mikulovská a Slovácká, každá z nich má v Salonu 27 vzorků. Nejúspěšnějšími výrobci jsou Zámecké vinařství Bzenec s jedenácti vzorky, Vinselekt Michlovský s osmi a Znovín Znojmo a Patria Kobyli, které mají po šesti úspěšných vzorcích.

Celkem má vína v Salonu 47 velkých i malých, rodinných producentů. Pozitivní trend lze spatřovat v tom, že během posledních let pozvolna přibývá v Salonu vín suchých na úkor těch s vyšším obsahem zbytkového cukru.

***

V letošním Salonu lze najít vína připravená z 26 různých odrůd vinné révy. Vedle klasických odrůd, jež najdeme ve všech vinařských zemích světa, jako je Chardonnay či Merlot, tu jsou také odrůdy vyšlechtěné našimi vinaři. Například takovou Fratavu asi ochutnal zatím málokdo.

Autoři:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat