Pátek 13. prosince 2024, svátek má Lucie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akutní průjem u psa? Pozor na koronavirózu

  6:30
Koronaviróza psů je infekční onemocnění trávicího traktu, které se projevuje akutním průjmem štěňat a mladých psů. Způsobuje nejčastěji den dva trvající průjem doprovázený zvracením. Vážnější onemocnění nastává, je-li nákaza koronavirem doprovázena i jinými infekcemi postihujícími střevo, jako je parvoviróza, salmonelóza nebo kampylobakterióza.
Pes (ilustrační snímek).

Pes (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Jedná se o poměrně časté onemocnění. Psí koronavirus je přísně druhově specifický a neznamená pro člověka nebezpečí. 

Původce koronavirózy

Původcem koronavirózy je psí koronavirus, který je ve vnějším prostředí vcelku odolný, neničí ho kyselé pH a vydrží i poměrně velké rozmezí teplot. V trusu zůstává infekční při 4°C až 60 hodin, při 20°C 40 hodin. Většina běžných dezinfekčních prostředků jej však ničí. Zdrojem nemoci je trus nemocného psa. K přenosu dochází kontaminovaným krmivem, vodou či předměty. Zdravý pes se nakazí perorálně. 

Průběh onemocnění

Koronavirus prochází žaludkem a infikuje střevní buňky po celé délce tenkého střeva. Inkubační doba je 1 – 4 dny. Po této době nakažené střevní buňky hynou a odlupují se do střeva a na jejich místo přicházejí buňky nezralé. Výsledkem je průjem. Mrtvé buňky uvolňují do střevního obsahu velké množství viru. Virus je v trusu vylučován dva týdny a výjimečné není ani bezpříznakové vylučování trvající několik měsíců. Toto onemocnění je vysoce nakažlivé. Úhyn zvířete ve spojitosti s průjmovým onemocněním, způsobeným primárně psí koronavirovou infekcí, je ojedinělý, ale může se vyskytnout u štěňat jako následek ztráty elektrolytů a vody s následnou dehydratací a šokem.

Příznaky onemocnění

Po uplynutí inkubační doby se objevuje nechutenství, průjem a zvracení trvající nejčastěji 24 – 36 hodin. Průjem je kašovitý až vodnatý, typicky oranžové barvy a silně zapáchá. Může obsahovat i hlen a stopy krve.

Diagnostika onemocnění

Koronavirózu jen podle klinických příznaků nelze rozeznat od jiných akutních zánětů trávicího traktu. Koronavirus lze detekovat v čerstvé stolici pomocí vysoce citlivé PCR metody. Pozitivní sérové koronavirové protilátky u postižených psů potvrzují expozici tímto virem. Léčba onemocnění Základem je podpůrná léčba pacienta zaměřená na udržení rovnováhy tekutiny a elektrolytů. Zároveň se podávají širokospektrální antibiotika na pokrytí sekundární bakteriální infekce. Psy je potřeba udržovat na tichém a teplém místě, přičemž základem je dobré ošetřování. Většina postižených psů se uzdraví v průběhu 8 až 10 dnů. Když jsou však přítomné sekundární komplikující faktory (například parazité, bakterie či další viry), doba uzdravení se může značně prodloužit.

Prevence

Prevencí šíření je izolace nemocných zvířat a dezinfekce prostředí. Vakcinace proti psímu koronaviru nepatří do základního vakcinačního schématu psů. Psi, kteří jsou pravidelně venčeni ve volném prostředí, psi v útulcích apod. jsou více exponováni tomuto onemocnění. Na trhu je dostupná inaktivovaná vakcína proti koronaviróze psů. Vakcína se aplikuje podkožně ve věku 5 týdnů a více, revakcinace se provádí za 14 až 28 dní po primovakcinaci. K udržení trvalé imunity se doporučuje každoroční přeočkování. Tyto vakcíny jsou relativně bezpečné. Neposkytují však 100% ochranu - snižují, ale ne zcela zabraňují replikaci koronaviru ve střevech zvířete po expozici tomuto viru.

Autor:

Chraňte dětskou pokožku před zimou: Rozdáváme krémy do větru a zimy
Chraňte dětskou pokožku před zimou: Rozdáváme krémy do větru a zimy

Zimní počasí může být pro citlivou dětskou pokožku velkou zátěží. Zapojte se proto do testování HALLOHEBAMME Baby krému do větru a zimy, který...