Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Alergie může psovi pořádně znepříjemnit život. Jak ji včas poznat?

Štěňata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěňata (ilustrační foto) | foto: Kniha ZlínShutterstock

Probíhající jaro a blížící se léto působí alergikům hodně nepříjemných chvil. Jenže alergiky nejsou pouze lidé, toto imunitní onemocnění se nevyhýbá ani domácím zvířatům.

Na rozdíl od lidí, kteří při alergii trpí obvykle potížemi cest dýchacích, u psů se projevuje především na kůži. Jak poznat příznaky alergie? A jak alergii předcházet a projevy léčit?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které se přirozeně vyskytují v prostředí. Pokud je organismus vystaven alergenu, tedy látce způsobující alergickou reakci, dojde k reakci, která se projevuje různou mírou svědění. U psů jsou nejčastějšími alergeny z vnějšího prostředí roztoči, prach, pyly rostlin i stromů, spory plísní, ale taktéž sliny blech. Mezi vnitřní alergeny způsobující trávicí potíže u psů patří některé zejména bílkovinové složky potravy. Ke vzniku alergií mají vyšší predispozice zvlášť přešlechtěná plemena.

Na jaké příznaky dávat pozor?

Příznaky alergie jsou velice rozmanité. U zvířat je to nejčastěji svědivost a červené zabarvení kůže. Pocit svědění zvířata nutí se škrábat, kousat, lízat, třít se o předměty. Zčervenání kůže můžeme pozorovat kdekoliv na těle, nejvíce postižené oblasti jsou vnitřní strany ušních boltců, hlava, podpaží, meziprsí nebo břicho. Dále je třeba sledovat zhoršení kvality srsti nebo její vypadávání, zčervenání očí nebo zánět uší, ztrátu váhy a zvracení, nadýmání nebo průjem.

Potravinové alergie u psů a koček

  • nejčastější potravinové alergeny jsou hovězí maso, mléčné produkty a ryby
  • diagnostikovat potravinovou alergii může pouze veterinář
  • u zdravých zvířat není vhodné nasazovat preventivní hypoalergenní dietu
  • kožní alergická reakce na potraviny se vyskytuje u 8-12 procent psů

Časté typy alergie domácích zvířat

Velice rozšířená je alergie na bleší kousnutí, která nejvíce postihuje oblast bederní a křížovou. Další častou alergií je atopický ekzém, což je běžný dědičný typ přecitlivělosti na alergeny (především na roztoče, pyly stromů a bylin, seno). Někteří psi mohou mít alergické reakce na bílkovinové složky v potravě.

„Alergie na krmivo se léčí nasazením veterinární hypoalergenní diety, kterou předepíše veterinární lékař po stanovení diagnózy. Když se u vašeho mazlíčka opakovaně objevuje průjem, nadýmaní anebo zvracení, neexperimentujte se zkoušením různých produktů, vyhledejte odbornou pomoc“, radí Dagmar Tarkošová, veterinářka z Royal Canin.

Léčba alergie

Alergie je nevyléčitelné onemocnění, ale vhodnou kombinací léčebných postupů ji lze dobře kontrolovat. Při terapii alergií se musí léčit i druhotné onemocnění jako třeba záněty kůže nebo uší. Majitelé by měli sledovat netypické reakce svého psa či kočky a aj při nejmenších příznacích problém aktivně řešit. Terapie alergií vyžaduje trpělivost a dlouhodobou spolupráci majitele s veterinářem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!