Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alergie může psovi pořádně znepříjemnit život. Jak ji včas poznat?

Magazín

  6:01
Probíhající jaro a blížící se léto působí alergikům hodně nepříjemných chvil. Jenže alergiky nejsou pouze lidé, toto imunitní onemocnění se nevyhýbá ani domácím zvířatům.

Štěňata (ilustrační foto) foto: Kniha ZlínShutterstock

Na rozdíl od lidí, kteří při alergii trpí obvykle potížemi cest dýchacích, u psů se projevuje především na kůži. Jak poznat příznaky alergie? A jak alergii předcházet a projevy léčit?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které se přirozeně vyskytují v prostředí. Pokud je organismus vystaven alergenu, tedy látce způsobující alergickou reakci, dojde k reakci, která se projevuje různou mírou svědění. U psů jsou nejčastějšími alergeny z vnějšího prostředí roztoči, prach, pyly rostlin i stromů, spory plísní, ale taktéž sliny blech. Mezi vnitřní alergeny způsobující trávicí potíže u psů patří některé zejména bílkovinové složky potravy. Ke vzniku alergií mají vyšší predispozice zvlášť přešlechtěná plemena.

Na jaké příznaky dávat pozor?

Příznaky alergie jsou velice rozmanité. U zvířat je to nejčastěji svědivost a červené zabarvení kůže. Pocit svědění zvířata nutí se škrábat, kousat, lízat, třít se o předměty. Zčervenání kůže můžeme pozorovat kdekoliv na těle, nejvíce postižené oblasti jsou vnitřní strany ušních boltců, hlava, podpaží, meziprsí nebo břicho. Dále je třeba sledovat zhoršení kvality srsti nebo její vypadávání, zčervenání očí nebo zánět uší, ztrátu váhy a zvracení, nadýmání nebo průjem.

Potravinové alergie u psů a koček

  • nejčastější potravinové alergeny jsou hovězí maso, mléčné produkty a ryby
  • diagnostikovat potravinovou alergii může pouze veterinář
  • u zdravých zvířat není vhodné nasazovat preventivní hypoalergenní dietu
  • kožní alergická reakce na potraviny se vyskytuje u 8-12 procent psů

Časté typy alergie domácích zvířat

Velice rozšířená je alergie na bleší kousnutí, která nejvíce postihuje oblast bederní a křížovou. Další častou alergií je atopický ekzém, což je běžný dědičný typ přecitlivělosti na alergeny (především na roztoče, pyly stromů a bylin, seno). Někteří psi mohou mít alergické reakce na bílkovinové složky v potravě.

„Alergie na krmivo se léčí nasazením veterinární hypoalergenní diety, kterou předepíše veterinární lékař po stanovení diagnózy. Když se u vašeho mazlíčka opakovaně objevuje průjem, nadýmaní anebo zvracení, neexperimentujte se zkoušením různých produktů, vyhledejte odbornou pomoc“, radí Dagmar Tarkošová, veterinářka z Royal Canin.

Léčba alergie

Alergie je nevyléčitelné onemocnění, ale vhodnou kombinací léčebných postupů ji lze dobře kontrolovat. Při terapii alergií se musí léčit i druhotné onemocnění jako třeba záněty kůže nebo uší. Majitelé by měli sledovat netypické reakce svého psa či kočky a aj při nejmenších příznacích problém aktivně řešit. Terapie alergií vyžaduje trpělivost a dlouhodobou spolupráci majitele s veterinářem.

Autor: