21. června 2016 6:43 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Anální váčky u psů. K čemu jsou a proč je hlídat?

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jako chovatel občas můžete pozorovat, že váš pes zaujímá polohu sedícího zvířete s nataženými pánevními končetinami a dopředu se pohybuje za pomoci předních nohou – tzv. sáňkuje.

Většina majitelů se domnívá, že toto chování souvisí s parazitárním onemocněním. Je to ale spíše příznak, že Váš pes potřebuje vyprázdnit anální váčky (žlázy).

Anální žlázy se nacházejí v blízkosti análního otvoru a jejich obsah je u zdravého zvířete výrazně zapáchající. K částečnému vyprazdňování análních žláz dochází při kálení zvířete. Tyto žlázy slouží k označování teritoria zvířete a zároveň se jedná o způsob komunikace s ostatními psy. Pes je původně typické zvíře smečky, ve které se mezi jednotlivci formují vnitřní a vnější vztahy. Kočka je, na rozdíl od psa, individualistické zvíře. Vzhledem k rozdílné anatomii těchto žláz se u koček s tímto onemocněním setkáváme velmi sporadicky.

Svědění

Za určitých okolností (nadměrná produkce sekretu, průjmové onemocnění, ucpání vývodů žlázy) nastává jejich přeplnění. Pokud se žlázy nevyprazdňují, dochází k úpornému svědění, které pes zmírňuje tzv. sáňkováním po zadnici či intenzívním olizováním oblasti konečníku s cílem jejich mechanického vyprázdnění a zmírnění svědění. K dalším příznakům patří vykusování si kořene ocasu a značný neklid.

Onemocnění je častější u malých a středních plemen psů, ale může se také vyskytovat u velkých plemen. Onemocnění může mít více příčin. Nejčastěji se jedná o nízký obsah vlákniny ve stravě nebo průjmovou stolici. Někdy proto postačuje přidání vlákniny do krmení.

Štěňata často potřebují vyprazdňovat anální žlázy, protože jejich zažívací trakt ještě není zcela vyvinutý a navíc přecházejí z mateřského mléka postupně na krmení. Psi s nadváhou někdy trpí tímto onemocněním z důvodu sníženého svalového tonu, kdy nadbytečná tuková tkáň brání vyprazdňování análních žláz přirozenou cestou.

U nemocných zvířat se tento problém objevuje, když mají inkontinenci stolice nebo průjem či při změně diety. Pokud váš pes vykazuje některý z uvedených příznaků, měli byste kontaktovat veterinárního lékaře.

MVDr. Marek Galbinec, MRCVS (Vethope)