Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Australský stát od příštího roku zakáže chrtí závody

Chrtí závody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrtí závody | foto: Shutterstock

Australan Zac Kessanis je celý blažený, když sleduje svého chrta, jak běží. Pociťuje při tom větší radost, než když jeho pes zvítězí. Jeho štěstí bude brzy už jen vzpomínkou: jeden z australských států totiž chrtí závody zakázal, čímž v celé zemi vyvolal pobouření.

„Po 30 vteřin jsme králi světa, jsme hrdí, ať se stane cokoli,“ říká Has Class, majitel čtyřleté chrtí samice Elly, která v Sydney sprintuje před stovkami diváků.

Od července příštího roku ale už ve Wentworth Parku žádné závody nebudou. Po sérii skandálů s používáním živých návnad a s porážkami desetitisíců psů totiž nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales tento dynamický sektor zakáže.

Zabíjení návnad

Zákaz je motivován vládním vyšetřováním. V něm se uvádí, že v rozmezí více než deseti let byly desetitisíce psů utraceny, protože neběhali dost rychle. Další psi zase roztrhali na kusy živé návnady, prasátka, králíky a vačice. Tato praxe je sice zakázaná, ale psům prý dodává „chuť na krev“. Normálně se tyto velmi populární závody, při nichž se na psy sází, konají na závodišti, kde chrti pronásledují mechanickou návnadu.

Celý svět kolem chrtích závodů se proti rozhodnutí úřadů vzbouřil, uvedla agentura AFP. Majitelé psů stejně jako trenéři tvrdí, že zvířata milují a že tento zákaz oživuje nepřátelství mezi společenskými třídami.

Chrtí závody

Od svých počátků na začátku 20. století byly chrtí závody v Austrálii spojovány s dělnickou třídou: konaly se v noci, vstupné bylo nízké a bylo možno sázet, aniž by se člověk zruinoval. Každý navíc mohl doufat, že se stane majitelem budoucího šampiona.

Ve 20. a 30. letech minulého století byly chrtí závody označovány jako sport pro masy a na závodiště Harold Park v Sydney přicházelo až 30 000 diváků. V posledních letech jejich počet značně klesl, částečně proto, že k sázení už není nutná fyzická přítomnost. Chrtí závody jsou však nadále velmi oblíbené. Milovníci sportu zdůrazňují, že tato praxe přináší každoročně miliony dolarů v sázkách a že sektor zaměstnává nejméně 15 000 osob.

Krutý sport

Ochránci zvířat však tyto závody označují za krutý sport. „Ve skutečnosti má tento sektor svou temnou stránku,“ píše se ve zprávě zvláštní vládní vyšetřovací komise. „Usmrcování několika tisíců chrtů ještě předtím, než se dožijí věku, kdy normálně umírají, není pro četné chovatele, majitele a trenéry zřejmě nic víc než byznys. Je to však krutý byznys,“ konstatovala komise. Podle této zprávy bylo za posledních 12 let usmrceno až 68 448 psů, kteří nedosahovali žádoucího výkonu. Zároveň se při závodech četní chrti těžce zraní.

„Jako humánní a zodpovědná vláda nemáme jinou možnost než tento sektor zrušit,“ prohlásil premiér Nového Jižního Walesu Mike Raid. Ve zprávě se připomíná, že chrtí závody, při nichž se sází, jsou legální jen v sedmi zemích světa a že je zakázalo 40 amerických států. V Austrálii majitelé a trenéři chrtů zdůrazňují, že jsou připraveni k reformám, a nevylučují, že se odvolají u soudu.

Chrt

„S chrty se zachází lépe než se všemi psy, které znám. Mám co do činění s trenéry a majiteli, milují svá zvířata nade všechno,“ prohlašuje trenér Dean Swain. Ochránci zvířat však tvrdí, že hlavní problém jsou chrti, kteří nikdy na závodiště nepřijdou.

„Jsou tu živé návnady, utrácení psů, doping, zranění a špatné životní podmínky. Sektor měl dost času na to, aby se reformoval, ale neučinil to,“ říká Lisa Chalková z organizace Animals Australia. Ve Wentworth Parku zatím tlampače ohlašují další běh. Diváci popíjejí pivo a Zac Kessanis kritizuje „naprosto zničující“ zákaz, který způsobí jen „zlo“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!