Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi budou hledat místa, kde ptáci naráží do skel. Ročně jich zahynou statisíce

Magazín

  6:15
PRAHA - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé pátrají po místech, kde ptáci narážejí do skel. Údaje získané při mapování zabitých ptáků poskytnou ochranářům přesnější čísla, na jejichž základě se pokusí s majiteli objektů jednat.
Prosklené stěny představují pro ptáky nebezpečí (ilustrační snímek).

Prosklené stěny představují pro ptáky nebezpečí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Po nárazu do prosklených ploch ročně zahyne odhadem mnoho set tisíc ptáků. V pondělní tiskové zprávě to uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO), pod jejíž záštitou se v Česku akce koná.

Spolek pro ochranu zvířat zahájil kampaň proti množírnám psů

„Mapovat ptáky zabité o skla může opravdu každý. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu - datum, čas, místo a fotodokumentaci - do databáze birds.cz/avif. Přesný návod a tipy pro mapování a následné zadávání informací najdou lidé na webu České společnosti ornitologické,“ uvedl Lukáš Viktora z ČSO. V případě nálezu poraněného ptáka se mohou lidé obrátit na nejbližší záchrannou stanici.

Podle odhadů odborníků zemřou z důvodu nárazu do skleněné plochy v oknech či opláštěních budov, na zastávkách hromadné dopravy nebo v protihlukových stěnách každoročně statisíce ptáků v Česku a miliarda až dvě po celém světě. Ornitologové se dosud věnovali zejména zastávkám MHD. Jedna z častých obětí - červenka obecná - byla zvolena Ptákem roku 2016 právě proto, aby na problematiku upozornila.

Autor: