10. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Česká reprezentace míří na mistrovství Evropy v závodech se psy

Česká reprezentace míří na Mistrovství Evropy v závodech se psy (ilustrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká reprezentace míří na Mistrovství Evropy v závodech se psy (ilustrační... | foto: Reuters

PRAHA Padesát lidí a 98 psů bude reprezentovat Českou republiku na blížícím se Mistrovství Evropy v závodech musherů. Loni, kdy se mistrovství konalo na Vysočině, získali Češi nejvíce medailí ze všech reprezentací. Letos hodlají pozici nejlepších musherů, tedy závodníků se psy, obhájit. Reprezentanti a zástupci České obce sokolské to uvedli na dnešní tiskové konferenci.

Mistrovství v Itálii začíná 12. října a zúčastní se ho 19 týmů z Evropy a USA. Největší naděje vkládají čeští reprezentanti do šestice sportovců v čele s Martinou Štěpánkovou, která na loňském mistrovství v Novém Městě na Moravě získala tři zlaté medaile v dispciplínách scooter, canicross a štafeta. Při canisrossu je závodník zapřažen za psa a trať v délce pět až šest kilometrů spolu zdolávají během, při scooteru je pes táhne koloběžku. Zde je důležitá nejen fyzická kondice, ale také souhra mezi závodníkem a psem.

Mistrovství se koná od 12. do 15. října v Santa Maria Maggiore v Itálii, tratě budou zhruba ve výšce 800 metrů nad mořem. Počet účastníků odhadují zástupci české reprezentace na 700 lidí. Část českých závodníků již do Itálie odjela, ostatní odjíždí v úterý.

Štěpánková letos přestupuje do veteránské kategorie, ve které čeká účast více závodníků. „Pro mě je nejdůležitější věřit svýmu psovi,“ uvedla. Mezi nejlepší závodníky patří také Michal Ženíšek, současný mistr České republiky i Evropy ve scooteru, a Michal Tobiášek, loňský mistr Evropy ve scooteru v kategorii veteránů. Velké naděje sokolové vkládají také do Ondřeje Exlera, který k musherskému sportu přišel od biatlonu. Jak uvedl, přivedl ho k němu otec. Mladým závodníkem je také Tomáš Jaša, který se dříve věnoval atletice, a vůbec nejmladší členkou výpravy je třináctiletá Matilda Ježková, která závodí také v běhu na lyžích.

Soutěžící na mistrovství vysílá Tělocvičná jednota Sokol Maxičky. „Vážíme si toho, že je máme. V Maxičkách potvrzují to, že Sokol má sporty, které nejsou zcela obvyklé a že to není jen o prostných cvičeních, jak si mnozí stále myslí,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková. Psy, s jakými běhají, si soutěžící volí sami. Pravidla neurčují konkrétní rasy, většinou jsou ale k musherskému sportu používaní evropští saňoví psi a alaskáni.

Loni čeští sportovci přivezli 28 medailí, z toho 14 zlatých. Kamila Šrolerová ze Sokola Maxičky tipuje, že letos přivezou kolem 20 medailí. „Když jsem tak sledovala během roku aktivity závodníků, tak každý bere přípravu na tyto závody opravdu vážně a do příprav dali reprezentanti opravdu všechno,“ uvedla. Musherský sport je podle ní zatím poměrně malý, jeho obliba ale vzrůstá a v Sokolu má velkou podporu.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.